zoals bleek in het eerste seizoen onder Morten Olsen. Toen ging het onder een nieuwe trainer uitstekend. Nee, ik lijd er niet onder, dat zou te sterk zijn uitgedrukt. Maar het afgelopen seizoen was het toch wel slikken. Ze stonden bovenaan, maar aan het spel was te zien dat het niet lang zou duren. Dat vond ik vervelend.' Genieten van mooi voetbal 'Ik moet tot mijn schande bekennen dat ik heel weinig let op systemen of welke man op wie staat. Ik volg eigenlijk alleen maar de bal (lacht). Ik heb dus ook geen mening over systemen. Maar ik ben wel fan van het aanvallende voetbal. Ik ben geen uitbundige supporter, maar juich wel in sommige situaties. Bijvoorbeeld bij het doelpunt van Kluivert tegen AC Milan in de finale. Het doelpunt was niet eens van een zeer grote schoonheid, maar dat moment, zo vlak voor tijd... Ja, dan gaat er ook bij mij een groot gejuich op. Ik heb Euro2000 wel gevolgd, maar het Nederlands elftal heeft minder impact op mij dan Ajax. In 1974 heb ik het toernooi wel heel bewust gevolgd. Er zaten toen veel Ajax-spelers in de selectie en Ajax had net de trilogie van drie Europa Cups voltooid. Het lag voor de hand dat die successen vertaald zouden worden in de wereldtitel voor landenploegen. Toen heb ik heel erg meegeleefd. Dat niveau heeft Nederland volgens mij nooit meer gehaald. Op het EK'88 kwam het een beetje in de buurt, maar ik sla het team van 1974 toch hoger aan.' Zijn voetballiefde: Piet Keizer 'Ik ben altijd fan van Piet Keizer geweest, maar helaas was ik rechtsbenig en ik schrijf trouwens ook met rechts. Ik probeerde op straat weieens aan de linkerkant te spelen, gewoon om mijn grote idool te imiteren. Maar toegegeven, het viel mij gemakkelijker om Sjaak Swart te imiteren dan Piet Keizer. Ik heb ook andere voetballers bewonderd, maar nooit was het zo sterk als bij Keizer. Het zou te veel van mijn mentale krachten vergen om dit echt goed te verklaren. Bovendien heeft Theun de Winter al een gedichtenbundel geschreven over Piet Keizer. Ik vind dat ik hieraan onmogelijk iets kan toevoegen. Keizer was niet 's werelds voetballer nummer één, maar hij is een fenomeen. Ook nu nog. Als ik hem vandaag de dag op tv zie, veer ik meteen op. Dat wil ik zien.' Zijn grootste liefde: dammen Voordat we over dammen, zijn echte passie, gaan praten, laat Sijbrands trots een oud schriftje zien om zijn liefde voor Ajax nog maar eens te benadrukken. In een keurig jongenshandschrift staat er bovenaan iedere pagina een naam van een voetballer geschreven. Bij alle namen worden krantenartikelen en handtekeningen verzameld. De meeste pagina's in het schriftje (met onder meer de namen van Bertus Hoogerman, Ron Boomgaard, Frits Soetekouw) zijn overigens leeg gebleven. Het schriftje, dat luistert naar de naam 'handtekeningen van Ajax', is - zo'n veertig jaar na dato - opvallend mooi intact gebleven. Was Sijbrands zelf eigenlijk niet liever voetballer geworden? 'Vroeger heb ik er weieens van gedroomd, hoewel het profvoetbal toen nog in de kinderschoenen stond. Nu niet, ik ben tevreden met mijn damloopbaan. Maar toen ik een jaar of tien was had ik zeker een glansrijke carrière als profvoetballer gewild.' Sijbrands ziet dammen als een op zichzelf staande sport. In vergelijkingen met voetbal, tennis of golf ziet hij niets. Alleen met de andere traditionele denksport, schaken, ziet hij veel verwantschap. Maar, zegt Sijbrands na enige stilte, misschien is er toch een andere sport waarmee hij verwantschap voelt: boksen. Sijbrands: 'Ik zie een zeker verband tussen het spelen van een lange damtweekamp en een bokswedstrijd. Hoewel ik uiterst vredelievend ben ingesteld en absoluut geen uitgesproken boksliefhebber ben, is het iets wat mij fascineert. Ik behoor tot die massa Nederlanders die midden in de nacht opstonden om naar het zoveelste gevecht Ali-Frazier te kijken.' Stoppen en beginnen De damloopbaan van Ton Sijbrands wordt niet alleen gekenmerkt door schitterende successen, met twee wereldtitels als zijn belangrijkste wapenfeiten. Er waren ook dieptepunten, zoals bijvoorbeeld de verschillende malen dat hij zich terugtrok uit de wedstrijdsport. Tot 1973 speelde hij altijd en overal, daarna stopte hij regelmatig om ook steeds weer terug te keren. Maar nooit voor lang. Anno 2000 prijkt zijn naam nog altijd bovenaan de wereldranglijst, net boven die van regerend wereldkampioen Schwarzman uit Rusland. Zijn laatste toernooi was het EK in Hoogezand-Sappemeer, in het najaar van 1999. Sijbrands eindigde er op de gedeelde tweede plaats, met een punt minder dan winnaar Harm Wiersma. De herinneringen van Sijbrands aan het EK zijn nog vers. 'Misschien is Hoogezand wel het beste toernooi uit mijn loopbaan geweest. Ik haalde er een score van plus-zeven op vijftien partijen. In eerdere WK-toernooien kwam ik nooit verder dan een score van plus-acht, maar dat ging meestal over beduidend meer partijen. Ik mikte op een plaats bij de eerste vijf, maar werd dus gedeeld tweede. Tot de laatste ronde had ik uitzichten op de eerste plaats. Het is teleurstellend dat het me niet is gelukt. In de voorlaatste ronde stond ik totaal gewonnen, ik rekende op een zeker moment zelfs op de opgave van mijn tegenstander. Toch werd het remise, die partij staat inmiddels bekend als één van 171

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 171