een levensfase zonder actief dammen. Het geeft ons de mogelijkheid om over een liefde te praten die weinig mensen achter hem gezocht zullen hebben: Ajax. In 1960 werd hij officieel lid van de Ajax-welpen. Dat ene jaar bij Ajax 'Ik ben samen met mijn vader op de open dag van Ajax geweest, nadat ik hem daar zelf overigens warm voor heb gemaakt. Ik ben toen kennelijk goed genoeg bevonden om lid te worden. Of ze moeten echt omhoog gezeten hebben, dat zou ook heel goed kunnen. De wedstrijden vonden plaats achter het oude Ajax-stadion, bij Voorland. We moesten even een kwartiertje het veld in en op basis daarvan werd je geselecteerd. Ach, het is al zo vreselijk lang geleden, de details kan ik me niet meer herinneren. Dat lidmaatschapskaartje vormt mijn belangrijkste herinnering. Daar staat duidelijk op dat het 1960 was, ik was toen tien jaar. Ik heb een jaar bij de welpen gespeeld, misschien zelfs wel minder. Cruijff is tweeëneenhalf jaar ouder dan ik, hij speelde toen ook al bij Ajax. In het clubblad las ik destijds dat er disciplinaire straffen voor hem dreigden, omdat hij te veel pingelde. In mijn welpenjaar bij Ajax heb ik Cruijff nooit ontmoet, maar in 1972 - toen ik wereldkampioen werd - waren we allebei aanwezig bij de verkiezing Sportman, -vrouw en -ploeg van het jaar. Hij knikte toen vriendelijk naar me. Waarom er een einde aan mijn actieve loopbaan is gekomen, weet ik niet precies. Er zijn twee verklaringen: of ik vond het zelf niet meer leuk, of de leiding zag het niet meer in mijn talent zitten. Het zou ook kunnen dat ik het dammen veel te leuk begon te vinden. Ik ben op mijn negende begonnen met dammen, wat achteraf bezien vrij laat is. Ik moest al snel kiezen tussen dammen en voetballen.' Zijn voorkeur voor straatvoetbal 'Ik voetbalde vooral veel op straat, in Slotermeer (Sijbrands woonde destijds op de Burgemeester van Leeuwenlaan). Eigenlijk was het een landje, waarop we met een aantal jongens speelden. In mijn jaar bij Ajax speelde ik rechtsbuiten (glimlacht). Ik was niet snel, dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Ik was wel slank, 165

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 165