Gebbetje! Wat is en was het sterke punt van Ajax? Dat is en was het in-de-maling-voetbal. Dat is voetbal met een Amsterdams accent. Voetbal dus, zoals Amsterdammers praten. Als kind zat ik eens vlak achter het doel. Het was de wedstrijd Ajax - Feyenoord (wanneer weet ik niet, maar de uitslag was 5-0 voor Ajax) en ik lette op Piet Keizer. Opeens stond de keeper van Feyenoord met zijn armen wijd. De bal was rechts. Keizer drong van links een beetje naar voren. Zag de keeper met zijn wijde armen staan en riep: 'Hé, ga je zweefvliegen?' De Feyenoord- keeper moest lachen en werd daardoor zo uit zijn concentratie gebracht, dat twee minuten later die bal er weer in zat. Keizer maakte een typisch Amsterdamse opmerking en speelde zo voetbal. Wim Suurbier had dat ook. Er is een anekdote van Suurbier en de kleine Wim Jansen. Alle spelers zaten na afloop van een wedstrijd in het bad. Het bad was zo vol dat alleen de hoofden van de spelers boven het warme water uitstaken. Op een gegeven moment zei Suurbier: 'Jongens, zullen we het bad wat laten leeglopen, dan kan Wim ook zitten.' Suurbier speelde zoals hij sprak. Degeen die dat het beste kon - spelen en spreken - was natuurlijk Johan Cruijff. Het was tijdens een uitzending van Barend en Van Dorp in 1993. Barend en Van Dorp stelden de vraag waarom Cruijff niet als trainer meeging met het Nederlands elftal. Het citaat komt uit het boekje 'Cruijfffaal'. Cruijff: 'Dan moet je twee dingen goed scheiden. Laten we ze dan apart behandelen, het realistische en het idealistische. Realistische kom je dan aan, en dat is het waarom je het wel of niet doet. Realistische is dat iedereen wie mij een beetje na staat - in het voetballen, buiten het voetballen - die hebben op twee basisredenen, dus gezondheid en het prestige in het voetballen, eigenlijk 99 procent afgeraden om daar naartoe te gaan. Om realistische dingen. Ten eerste de manier zoals het Nederlands elftal voetbalt, is Van Basten er wel of niet bij. Wat ken je winnen, als trainer, realistisch gesproken, en, allerbelangrijkste, wat krijg je over je heen als het niet lukt. Nou, daar hebben we een klein voorproefje van gehad denk ik de laatste weken. Dus wat dat aangaat hebben ze geen ongelijk gehad. Kan alleen maar erger worden. En wat zie je dan, kom je aan het positieve, wat ken je wel halen.' Wat hier staat is onnavolgbaar - het klopt en het klopt niet. Je hoort de Amsterdamse tongval er weer in. En zo speelde Johan ook. Het klopte - en het klopte niet. Hij nam doorsteekjes, draaide nog een keer een rondje, zette iets op wat hij niet afmaakte, schijnbewegingen. In de maling-voetbal. Cruijff spreekt trouwens nog steeds in schijnbewegingen. Davids had het, COLUMN door Theodor Holman Bergkamp had het. De broertjes Witsche hebben het, en de Broertjes hebben het. Kluivert had het. Rijkaard niet te vergeten. Het Ajax van dit seizoen heeft het, want Co Adriaanse heeft het. Anderen noemen het 'artistiek' voetbal. Dat klopt, maar de schoonheid aan het Ajax-voetbal is juist dat in de maling- nemerige. Het zit in een beweging. Alle grote spelers hebben er iets van. Zidane heeft het - zou ik best bij ons de Arena willen zien spelen. Maradona had het. Finidi had het. En Kanu had het - die overigens het beste bij Ajax speelde. Maar als team had en heeft alleen Ajax het in de wereld. Het is de gein in het voetbal verbeeld. Het is het Amsterdamse accent in de benen. De naam die ik ervoor gebruik is: gebbetjes-voetbal. Ik kan het aan een Rotterdammer niet uitleggen. Adriaanse weet, vermoedelijk, meteen wat ik bedoel met gebbetjes-voetbal. Foppe de Haan niet. Gerets ook niet. Feyenoord speelt dokwerkersvoetbal (hard werken, zwoegen), PSV speelt Philips-voetbal ('t ziet er goed uit, maar gaat snel stuk), Heerenveen speelt boerenvoetbal (slim, hardwerkend, altijd gevaarlijk), maar Ajax speelt gebbetjes-voetbal en moet dat ook spelen (artistiek, snel, handig, efficiënt, hardwerkend, in de maling-nemerig) Effe een gebbetje: 5-0 winnen van PSV. Zag je Adriaanse op de dag van de spelers met z'n openbare les? Hij liet de jongens springen en zei: 'En daar moet natuurlijk de Lee Towers- elleboogbeweging bij.' En Adriaanse deed hem voor. Een gebbetje. Kijk - dat geeft mij nou vertrouwen. Ik ga al heel voorzichtig kijken waar ik op het Leidseplein ga staan. (Gebbetje.) AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 163