Foto: Louis van de Vuurst helemaal het ventje. Dinsdag beginnen met de looptraining, donderdag met de groep, zondag in de basis. Hoe heeft het toch allemaal kunnen gebeuren, waarom zijn we er met z'n allen zo vorstelijk ingetuind? Rekken en strekken is een volslagen foutieve en dus zinloze bezigheid. Het gaat erom dat je spieren soepel blijven, en dat gebeurt niet met rekken en strekken, dat gebeurt alleen maar met ouderwetse gymnastiekoefeningen. Een trainer die zelf heeft gevoetbald weet dat. Stretching? Hij kijkt wel uit, hij heeft z'n spelers zondag weer nodig. En dus moeten ze lenig blijven, soepel, flexibel, veerkrachtig. Met zo'n trainer voel je je als voetballer in je element. Daar komt dat balletje dat je krijgt toegespeeld op schouderhoogte een half metertje van je vandaan. Je vliegt er met opgeheven rechtervoet naar toe als Rudolf Nurejev en als een vallend blad kom je weer geruisloos neer op het malse gras, de bal aan je wreef geplakt. Het publiek prevelt onverstaanbare woorden van bewondering, zoveel souplesse hebben ze in geen jaren gezien. Je ^stuurt de bal vervolgens buitenkantje rechts de diepte in. Jesper of Shota loopt fluitend om de doelman heen, deponeert de bal met het binnenkantje in het net en komt naar jou toegespurt om je te bedanken voor de goddelijke pass. Je haalt je schouders op van valse bescheidenheid. Het was voor jou appeltje eitje. Kwestie van lenig zijn. Kwestie van soepele spieren. Kwestie van géén rekken en strekken. Kwestie van veel gymnastiek. Zoals je het vroeger op de lagere school leerde en nog wel eens op oude Polygoon-filmpjes ziet. Het Nederlands elftal traint onder leiding van bondscoach Elek Schwartz, begin jaren zestig. Bennie Muller, Cor van der Hart, Henk Groot, die periode. Voeten uit elkaar, gestrekte benen, rechterhand naar linkervoet, overeind komen, linkerhand naar rechtervoet. Co Prins, Tonnie Pronk, Sjaak Swart, kijk ze lenig zijn. Handen boven het hoofd, benen gestrekt houden, voorover buigen en met de handen de grond twee maal verend aantikken en handen weer terug boven het hoofd. Enzovoort, enzovoort. Je lachspieren krijgen het zwaar te verduren als je die oude beelden nu ziet. Maar wat waren ze heerlijk simpel, die oefeningen. En is simpelheid niet de sleutel die op alle deuren past? Hoe simpel is onze nieuwe trainer? De vraag waart al enige tijd rond in het hoofd, want hoe zit Co Adriaanse precies in elkaar qua trainingsmethodiek? Over zijn oefenstof hoeft niemand in te zitten. State of the art, Co is door weinigen te evenaren, laat staan te verbeteren. Bovendien is hij streng en hanteert een straffe discipline. Voor een speler is dat heerlijk, je weet waar je aan toe bent, professionals onder elkaar. Maar hoe is zijn attitude op het gebied van stretchen? Vindt hij net als al die andere nono's dat rekken en strekken goed is voor je spieren? Nee, natuurlijk niet! Co weet als geen ander dat de meeste spierscheuringen worden veroorzaakt door te strak aangetrokken spieren. Daarom gaat Co een voorbeeld stellen voor Nederland en de rest van de wereld. Spelers die uit eigen beweging gaan rekken en strekken zullen onmiddellijk stevig worden aangepakt. Het bovenbeen strekken door de voet in de hand te leggen en naar achteren te trekken tot tegen de bil? Duizend piek in de boetepot. De benen kruisen en voorover buigend met de vingers de grond voor je raken, zodat je je kuitspieren zo lekker voelt branden? Vijfduizend gulden boete. De benen iets uit elkaar, gewicht op één been en zodanig met het bovenlichaam leunen dat de spieren aan de binnenkant van het andere dijbeen worden aangespannen? Tienduizend gulden boete. Het zal hooguit één traininkje duren voor het de spelers ernst is. Voor het ze duidelijk is dat rekken en strekken de vleesgeworden verlamming van het voetbal is. Laten we hopen dat alle spelers bij onze concurrenten zich van hun trainer te pletter moeten blijven rekken en strekken. En laten we hopen dat bij ons de boetepot leeg blijft. We willen graag weer kampioen worden. 160 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 160