Foto: Louis van de Vuurst leren, de wereld was van jou. De wereld werd je echter ontnomen toen de wetenschap zich met voetbal ging bemoeien en je ging voorschrijven wat je wel en niet moest doen om die bal beter in de bovenhoek te kunnen jassen. Zo moest je opeens aan stretching gaan doen. Een of andere sportfysicus uit Amerika had bedacht dat je tijdens warming-up en cooling-down toch maar vooral je beenspieren moest rekken en strekken. Dat deden ze in zijn land al jaren. American football, baseball, basketball en met welke georganiseerde activiteiten ze zich aan de andere kant van de plas nog meer onledig hielden, ze deden het allemaal, en nooit had er iemand last van een spierblessure. Zei hij met een steeds groter wordend reukorgaan. Hij verkondigde zijn evangelie overtuigender dan Billy Graham en Johan Maasbach samen, want de hele wereld geloofde hem. Vooral al die idiote trainers in Nederland. Die zagen in rekken en strekken opeens de witte olifant. Van hoog tot laag, van Europa Cup tot onderbond, elke trainer maakte van stretchen een verplicht nummer. Jouw trainer ook. Dus deed je mee, want het was nieuw en iedereen deed het. Maar na verloop van tijd kreeg je in de gaten dat het niet goed was; je kreeg spierblessures. Het rekken en strekken gaf dan misschien wel korte tijd een prettig gevoel, het uiteindelijke resultaat was dat je je stijver en stijver ging voelen en vaak met dat gerek en gestrek al een gevoel had dat het die middag wel eens niet goed zou kunnen aflopen. En ja hoor, daar kwam die iets te scherpe pass die je met een ultieme inspanning probeerde voor de lijn tegen te houden. Pang, hoorde je dan aan de binnenkant van je dijbeen, of in je kuit, of aan de achterkant van je bovenbeen. Mocht je weer vier weken bij de fysiotherapeut pijn liggen lijden om met een beetje mazzel alsnog de laatste fase van de competitie mee te doen. jllllfl Aftakeling. In hoeverre kan het proces worden vertraagd? Wetenschappers hullen zich vooralsnog in stilzwijgen, hoewel ze met transplantaties, celdelingen, genenonderzoek en ander geƫxperimenteer aardig in staat lijken om van mensen robotten te maken, waarbij elk onvoldoende functionerend onderdeeltje eenvoudig kan worden vervangen. Kan dat ook met spieren, is de vraag. Dan hoef je je niet druk te maken en kun je tot je honderdtachtigste blijven voetballen. Heeft meneer stijve benen omdat hij gisteren gevoetbald heeft? Geen probleem: meneer belt gewoon even de klaar-terwijl-u-wacht thuisservice van de MuscleSwitcher, er worden ter plekke onder lichte plaatselijke verdoving nieuwe spiergroepen in beide benen aangebracht en meneer is weer AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 159

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 159