jaar assistent-coach bij Willem II en daarna tekende ik een tweejarig contract bij Top Oss. Na een jaar moest ik weg omdat de sponsors wel geld in de club wilden steken, maar dan moest er wel een andere trainer komen. Ik heb daarna wat cursussen gegeven bij de KNVB en ben zes weken naar Afrika geweest. Daarna een half jaar RBC en toen kwam Knobel weer in mijn leven. Bij Ajax was hij er, bij MW heb ik hem meegemaakt en toen stond hij bij RBC weer voor mijn neus. Ik wist dat de wegen zich snel zouden scheiden. Vervolgens deed ik cursussen voor de KNVB in Maleisië en Zuid-Korea. In Maleisië realiseerde ik me dat ik meer in warme landen wilde werken. Wat me er zo in aanspreekt? Het klimaat, het sociale van de mensen, je werkt gemakkelijker, er is minder druk, mensen bemoeien zich minder met je. In 1998 tekende ik een contract bij het nationale team van Libanon, als coach van het Olympisch team en de jeugd.' Bram Braam was samen met Jan Pruijn naar Beiroet afgereisd. 'Maar na een paar maanden hield Jan het voor gezien. Er waren wat probleempjes, en hij stelde zich nogal hard naar de mensen op. Je moet de Arabische cultuur een beetje kennen om anders met Bram Braam (knielend, tweede van rechts) met het nationale team van Libanon van spelers onder 16 jaar moeilijkheden om te kunnen gaan. Het was zoeken naar een veld om te kunnen trainen. Er werd op zand en steengrond getraind, dat waren geen ideale omstandigheden. Je maakte dus weinig uren, trainde twee, drie keer in de week. Nu trainen we iedere dag. Om acht uur 's morgens trainen we, vanwege de temperatuur. Om half elf ben je klaar en dan heb je rest van de dag vrij. Dan ga je naar het strand. Ik kan ook 's avonds trainen, maar dan denk ik dat de spelers rechtstreeks van het strand komen.' Joe Cocker Natuurlijk hebben wij als westerse mensen een luxueus leven in Libanon. We hebben een goed appartement, al is dat van de Nederlandse ambassadeur nog een stuk beter. Maar het gaat om de kwaliteit van je leven. Zo vind ik het belangrijk dat je de mensen die een minder belangrijke functie hebben ook respecteert. Zo ga ik geregeld koffie drinken bij mijn materiaalman van het Libanese team. Dan zitten we in een eenvoudig huisje, in een druk, smal straatje. Nou, dan is het of ik weer in de Jordaan zit. Lekker praten, tijd hebben voor elkaar. Het politieke klimaat wordt steeds stabieler. Arabische mensen zijn vrij tolerant. Nu de strijd met Israël voorbij is, merk je dat ze ook vrienden van elkaar kunnen worden. Dat komt in Nederland 1-4-1973: Ajax - FC Utrecht 3-1 (2-0) Scoreverloop: 27. Hulshoff 1-0; 33. Rep 2-0; 50. Bonsink 2-1; 60. Neeskens 3-1 Scheidsrechter: Theo Boosten Toeschouwers: 20.000 Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Schilcher, Krol; Haan (35. Braam), Neeskens, Arnold Mühren; Swart (65. Kleton), Rep, Keizer FC Utrecht: Henriksen; Adriaanse, Pronk, Van Huissteden, Van Oudenallen; Olsen, Cabo, Coté; Hulshorst, Van Veen, Bonsink Bron: Evert Vermeer niet voor. Ja, ik heb er veel vrienden. Vanuit het voetbal, maar ook middels het relaxte leven. Wat ik zoal doe? Ik heb drie keer in de week Arabische les, ga drie keer per week naar de sportclub en ga graag naar het strand. En er is veel cultuur, veel tentoonstellingen en popfestivals. Binnenkort gaan we naar Joe Cocker.' Dat klinkt anders dan leven in Oss. Braam: 'Maar als je weet hoeveel uren ik in Top Oss gestoken heb... Ik werkte ontzettend hard, maakte zestig, zeventig uren per week. Maar als je zoveel voor een club doet, en ze schuiven je zó gemakkelijk opzij, dan denk je: jongens, dit is het toch ook niet. Wat dat betreft heb ik genoeg van Nederland en heb ik nu een prachtig alternatief. In het begin is de keuze om te vertrekken moeilijk, maar ik heb er totaal geen spijt van. Ik geniet nu meer van het leven. Er is meer dan alleen maar werken, werken, werken. Toch sta ik nog wel open voor Nederlandse clubs, maar dan moet ik wel heel duidelijk weten wat de mogelijkheden zijn en de daarbij passende doelstellingen. Het doet me in ieder geval goed dat ik nog goede contacten heb met mensen uit mijn Ajax-tijd, zoals Gerrie Mühren en Johan Neeskens. Louis van Gaal is ook een goede vriend van me. Ja, natuurlijk zou ik wel bij Ajax willen werken, maar dan moet er zich wel een mogelijkheid voordoen. Ik ben niet iemand die iedereen gaat bellen, zoals zoveel trainers doen. Een netwerk is zeer belangrijk. Maar ik heb altijd alles op me af laten komen.' 156 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 156