'George Knobel kende me helemaal niet' PEEL JE 'Werken in Beiroet is ook vakantie,zegt Bram Braam uitgelaten, als de journaliste van het Ajax Magazine zegt dat ze het waardeert dat Braam tijdens zijn korte vakantie in Nederland tijd wil vrijmaken voor een interview. De toon is gezet: Braam (48), bondscoach in Libanon, is een wereldreiziger geworden. Geboren in de Jordaan, voelt hij zich nu overal op de wereld thuis. Begin jaren zeventig speelde hij één officiële wedstrijd bij Ajax. 'Ik heb drie jaar bij Ajax gezeten. Oorspronkelijk kwam ik van DCG, waar ik - nog in de jeugd - aanvaller was. Bij Ajax ben ik omgeturnd tot verdediger, hoewel ik er ook op het middenveld heb gespeeld. De eerste twee jaar speelde ik in het tweede, daarna kwam ik - onder Stefan Kovacs - meer in beeld voor het eerste. Kovacs was een fijne man, die voor doorstroming van de jeugd was. Maar hij kwam nooit bij EENDAGSVLIEGEN door Marcelle van Hoof wedstrijden van het tweede kijken. Ik heb met het eerste vrij veel vriendschappelijke wedstrijden gespeeld, en was reserve bij Real Madrid - Ajax. In 1973 vertrok Kovacs en onder zijn opvolger George Knobel zag ik geen perspectief meer bij Ajax. Ik hoorde namelijk niet bij de groep van achttien spelers voor het eerste. Knobel kende mij helemaal niet als speler. Hij koos voor de jongens die hem al bekend waren en de meesten hoorden op dat moment bij de wereldtop. Ik had ook de "pech" dat masseur Salo Muller zijn werk heel goed deed. Er waren zelden geblesseerde spelers en ook weinig schorsingen, zodat je constant met hetzelfde elftal speelde. En Ajax won veel wedstrijden gemakkelijk.' Maar Molowny zag niet het echte Ajax. Daarvoor ontbrak er teveel aan de Ajax- ploeg, die zich desondanks naar een verdien de ruime overwinning speelde. Drie spelers afwezig plus een Arie Haan op halve kracht, die dan ook maar een halve wedstrijd speelde en vervangen werd door debutant Bram Braam, een ex-DCG-er, die het er uitstekend af bracht en een belofte bleek voor de toe komst. Ajax had daarmee in twee wedstrijden drie nieuwelingen in het veld gebracht; het werkte aan de toekomst en aan de uitbouw van de selektie. Barry Hulshoff stuurde tegen Utrecht Ajax moaar de winst door na een klein half- Bram Braam in zijn debuutwedstrijd in duel met Ton Pronk van FC Utrecht Wedstrijdverslag in het Ajax-jaarboek 1972-1973 van Hans Molenaar: 'Debutant Bram Braam, die het er uitstekend af bracht'. 152 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 152