speelde toch. Dat was geen succes; de spits werd halverwege de tweede helft vervangen door alweer een jeugdig talent, Sonny Silooy, die zo zijn Europese debuut maakte. Ajax speelde beter dan in Amsterdam, waar trainer Kurt Under voor een behoudende tactiek had gekozen. Zo liet hij topschutter Wim Kieft en pingeldoos Gerald Vanenburg buiten de basisopstelling, hetgeen de West-Duitser op veel commentaar kwam te staan. Linder, die na dit seizoen volgens planning zou worden afgelost door assistent Aad de Mos, pareerde de kritiek: 'Het is geen kwestie van angst, maar het krijgen van ervaring in een elftal kun je nu eenmaal niet afdwingen.' Als je niet speelt niet, nee. Kieft speelde op White Hart Lane een redelijke wedstrijd, net zoals zijn hele ploeg trouwens. Meer dan een uur hield Ajax stand. Kieft was zelfs dichtbij de 0-1 met een omhaal, die in het zijnet belandde. Tottenham Hotspur liep zich niet overdreven het vuur uit de sloffen. Pas in de laatste twintig minuten schroefde het fabelachtige middenveld het tempo wat op. Via Tony Galvin, Mark Falco en uitblinker Osvaldo Ardiles won Tottenham toch nog, geflatteerd, met 3-0. Berusting overheerste in het Ajax-kamp na de voorspelbare uitschakeling. Linder: 'Deze ploeg is voor dit zware werk nog te jong. Het verschil tussen Tottenham en Ajax was routine en ervaring. Dat is duidelijk naar voren gekomen in de uitslag.' Wim Jansen zag zelfs nog een opvallend lichtpuntje: 'Die jonge jongens van ons zijn zelfs een stuk beter Engels gaan spreken.' Tottenham- coach Keith Burkinshaw deelde, als soevereine winnaar, de dan gebruikelijke complimentjes uit aan de tegenstander: 'Als het bestuur deze veelbelovende groep bijeen weet te houden, dan is er over enkele jaren weer het grote Ajax van weleer.' Een middel daartoe leek Ajax Op het dak van White Hart Lane prijkt het beeld van een haan op een bal, het symbool van Tottenham Hotspur. tweeëneenhalve maand later het contracteren van de ster van dat grote Ajax van weleer: Johan Cruijff. Maar ook hij kon, als speler welteverstaan, Ajax niet terugbrengen aan de Europese top. Tottenham Hotspur won in 1984 wel een Europese beker, de UEFA Cup. De spelers straalden al tegen Ajax een grote honger naar succes uit. Zo knuffelden de spelers van Tottenham elkaar uitgebreid na de treffers. Nog diezelfde avond kwam er het bericht van de wereldvoetbalbond FIFA dat men aan dat 'onmanlijke', 'provocerende' en 'overdreven' gedrag paal en perk wilde stellen. Woordvoerder René Courte bracht naar buiten dat een doelpuntenmaker uitsluitend gefeliciteerd diende te worden door de aanvoerder of de speler die de beslissende pass gaf. Ajax kwam niet met een officiële reactie op dit jaren- vijftigvoorstel. Men had in de Europa Cup weinig reden tot juichen. Foto: Spaarnestad Fotoarchief Foto: Action Images 144 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 144