Wim Jansen was een van de weinige routiniers in het elftal van Ajax dat op 29 september 1981 aantrad tegen Tottenham Hotspur. Hier houdt hij, terwijl rechts Keje Molenaar toesnelt, de Argentijnse international Ricardo Villa van de bal. and rtm-voetbal van de Spurs zonk steeds verder weg in de drek. In 1953 groef men 3500 ton grond af en dumpte die elders. Fundamenten van oude gebouwen kwamen tevoorschijn. Deze werden verwijderd en zo kon er een beschaafder voetbalveld worden aangelegd. Kunstlicht verscheen er even later ook en gouden tijden braken aan voor de Spurs: landskampioen en bekerwinnaar in 1961 en de Europa Cup 2 in 1963, de eerste Europese beker voor een Engelse club. Flet stadion verouderde en verouderde echter en de verbouwingen (zoals een uitbreiding, waarbij vooral van hout gebruik gemaakt werd) waren vaak duur en onveilig. Flet mismanagement trok tal van nieuwe zakenlieden naar de club en zij waren niet allen gezegend met louter goede bedoelingen. Ieder bestuur kwam weer met andere wijzigingen. In 1980 werd de beroemde West Stand-tribune van Leitch afgebroken. Aan de buitenkant van het stadion verrezen steeds grotere en vooral hogere muren, zoals de luxueuze glazen wand aan de voorzijde. In 1950 beschreef de dichter Alan Ross de muren van White Hart Lane al als zijnde 'geschikt voor een gevangenis of gesticht'. Maar White Hart Lane is inmiddels wel een modern stadion, met een capaciteit van 36.211. Om de capaciteit niet nog verder omlaag te brengen (in 1938 bekeken nog 75.038 toeschouwers het duel tegen Sunderland), kwam de controlekamer over het veld te hangen, als zijnde een gigantische 'Big Brother'. Ajax bezocht White Hart Lane voor de Europa Cup 2 in 1981, toen langs één zijde van het veld geen toeschouwers konden plaatsnemen vanwege de bouw van maar weer eens een nieuwe tribune. Op sportief gebied beleefden de Spurs mooie tijden. In 1978 waren na het WK in Argentinië de Argentijnse internationals Osvaldo Ardiles en Ricardo Villa naar Tottenham Hotspur gekomen. Samen met de jonge technicus Glenn Hoddle brachten zij de club weer naar de top. Dit resulteerde onder meer in het winnen van de honderdste editie van de FA Cup in 1981. Ajax nam als verliezend bekerfinalist aan het Europa-Cuptoernooi deel (winnaar AZ '67 was ook landskampioen). Met jonge spelers als Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg, Wim Kieft en Jesper Olsen was jax een team in opbouw. Routine was er alleen in de persoon van oud-Feyenoorder Wim Jansen, doelman Piet Schrijvers en, in mindere mate, Dick Schoenaker en Soren Lerby. Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto Dat was niet genoeg, bleek al op 16 september in Amsterdam. Vrolijk speelden de Spurs zich naar een 3-1 overwinning, de eerste thuisnederlaag van Ajax in een Europa-Cuptoernooi sinds 1969. Toen werd het 3-1 verlies tegen Benfica nog op spectaculaire wijze rechtgezet in Lissabon en Parijs, maar anno 1981 durfde niemand hardop over een herhaling van die stunt te denken. In het weekeinde voor de replay in Noord- Londen schoot Ajax er wel flink op los in de thuiswedstrijd tegen FC Groningen (6-1), waarbij Keje Molenaar en Piet Hamberg hun tijd vooruit waren door allebei in de wedstrijd een strafschop te missen. Op het ondanks de verbouwing gezellig drukke White Hart Lane (34.606 toeschouwers) trad Ajax aan zonder de geblesseerden Frank Rijkaard, Edo Ophof, Sten Ziegler en Tscheu-la Ling. Tijdens de warming-up bleek tevens Piet Schrijvers niet genoeg hersteld van zijn knieblessure om te kunnen spelen. Hans Galjé verving hem, waardoor derde doelman Sjaak Storm, een dag eerder ijlings overgekomen uit Amsterdam, op de bank plaatsnam. Piet Hamberg was ook niet fit, maar AJAX MAC.AZINE OKTOBER 2000 14B

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 143