Foto: Action Images FA-Cupwinst in 1901 al snel tot 32.000, met 500 zitplaatsen. Die werden nog uitgebreid door direct langs de lijn houten banken neer te zetten, waar toeschouwers op konden zitten. Nadat in 1904, tijdens een beladen cupduel, die zittende toeschouwers het veld waren ingerend, verdwenen de zitplaatsen weer. Ook toen waren zitplaatsen geen absolute garantie voor veiligheid. Schietterrein Met ieder sportief succes breidde de club het stadion uit, zoals na de promotie naar de hoogste klasse in 1909. Het stadion was het werk van de beroemde stadionbouwer Archibald Leitch. Typerend voor zijn stadions waren drie open staantribunes en één tribune met dak. Op dat dak verscheen het beeld van een haan op een bal, het symbool van Tottenham Hotspur. Jarenlang ging het gerucht dat er in de bal geheime documenten over de club waren verstopt. Pas in 1989 kon men die ontzenuwen. Na de Eerste Wereldoorlog, toen het stadion als schietterrein werd gebruikt, was de positie van Tottenham Hotspur flink Europa-Cupwedstrijden staan, zeker in het oude knock- outsysteem, meestal borg voor spanning en sensatie, kolkende stadions, bibberende knieën en heldendaden. Meestal, maar begin jaren tachtig was dat met Ajax wel even anders. Op Europees niveau was de jonge ploeg een lichtgewicht. In september 1981 verloor Ajax thuis kansloos met 3-1 van Tottenham Hotspur. De uitwedstrijd in White Hart Lane was dan ook niet meer dan een veredelde oefenwedstrijd, al zat het stadion, ondanks de zoveelse verbouwing, redelijk vol. veranderd. Met de komst van Arsenal in de buurt was er ineens flinke concurrentie. En die werd niet alleen op het veld, maar ook met bijvoorbeeld de stadions uitgevochten. De tijd van het voorzichtige beleid van Tottenham Hotspur was definitief voorbij, en menigmaal vergreep de club zich aan talloze (te) dure verbouwingen aan het stadion. Maar waar Arsenal koos voor moderne verbouwingen, koos men in White Hart Lane voor de ouderwetse tribunes en niet al te veel voorzieningen. Ook het zeer modderige veld was een zorgenkind. Het in die tijd beroemde push AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 141

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 141