DE VISIE VAN CO ADRIAANSE Alom geliefd zal hij nooit worden. De visie van Ajaxr nieuwe trainer Co Adriaanse is namelij!g||ven scherp als zijn tong. Zelfbewust, oordeelt de een. Eigengereid, vindt dtflHh Ajax is ver weggezakt en lijkt van voren af aan te moeten beginnei^m^al voor een opbouwwerker als Adriaanse. Als je, zoals Co Adriaanse, met PEC Zwolle en FC Den Haag promoveert en je schopt het met Willem II tot de tweede plaats in de KPN Telecompetitie en tot Champions League, dan heb je in ieder geval bewezen dat je van niets iets kunt maken. 'Ik leg vaak voor mezelf de lat net iets te hoog,' zegt Adriaanse. 'Daardoor kan je vaak niet gelukkig zijn, maar al te realistische doelen inspireren mij niet. Piet Buter zei laatst tegen me: "Iedereen wil trainer van Ajax worden, maar niemand wil het zijn." Ik begreep hem niet direct en vroeg wat hij bedoelde. "Als ze beseffen wat het inhoudt, wat je er allemaal voor moet doen en welke druk het op je legt, haken de meesten af," zei hij. Maar ik ben toch wel een beetje een opbouwwerker. Niet dat het hier allemaal afgebroken is, helemaal niet. Het is natuurlijk een fantastische club en alles staat er, maar het is geen bolwerk meer. Historie, traditie, kennis, uitstraling, alles is er in principe nog steeds. Er moet alleen weer wat nieuw leven ingeblazen worden. Ik heb die taak gekregen en met veel plezier op me genomen.' Toen Louis van Gaal aankondigde dat hij zou ophouden als trainer bij Ajax, hoopte jij zijn opvolger te worden. Het was dan ook voor de hand liggend dat men jou zou vragen. Dat is toen niet gebeurd. Wat is er in de tussentijd veranderd bij Ajax of bij Co Adriaanse dat het nu wel zo ver is gekomen? Adriaanse: 'Ik ben in 1992 gekomen als directeur opleidingen, juist met het idee niet de directeur betaald voetbal te worden. Ik vond het, met het oog op de continuïteit van de opleiding, dan ook begrijpelijk en zeer logisch dat ik het in 1997 niet werd. Louis heeft in oktober 1996 aangegeven dat hij wegging. Bij mij is het idee weg te willen gaan pas gekomen in maart '97. Ik voorzag dat het, door het door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst beleid van het bestuur, in de toekomst fout zou gaan met Ajax. De club ging mensen zonder ervaring benoemen. Daarmee doel ik niet op Morten Olsen die zeer veel ervaring had, maar wel op Jan Wouters. Hij miste die ervaring, maar werd wel al meteen bestempeld als opvolger van Olsen. Dat was een roekeloze keuze. Een trainer moet zich bewijzen; moet bij de club passen. Om die keuze te maken voor iemand met als enige ervaring twee jaar assistent-trainerschap bij FC Utrecht, vond ik erg voorbarig. En daarbij was ook de opvolger van Wouters al benoemd. Dat was Van 't Schip. Van 't Schip had helemaal nog geen ervaring. Dat kan je bij een topclub niet doen. Zelfs niet bij een club als TOP Oss of Excelsior. Want voor het trainerschap heb je naast heel veel ervaringskennis, een goede opleiding nodig.' Toen je uiteindelijk toch als trainer werd gepresenteerd, was je apetrots. Waarop eigenlijk? Adriaanse: 'Als je gevraagd wordt als trainer van Ajax, heb je in ons vak de top bereikt. Want ik sla deze functie hoger aan dan die van bondscoach. En als je dan als eenvoudige jongen in de Spaarndammerbuurt bent geboren en je hebt je hele leven lang hard voor alles moeten werken, dan ben je trots. Het is mij bepaald niet komen aanwaaien. Ik ben geen absolute topspeler geweest; geen international. De topvoetballers hoeven er heel weinig moeite voor te doen om de top AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 13