'Ik viel voor iedereen in, zelfs voor de masseur' KATERN Ruud Suurendonk Hij was in 1968 de eerste invaller van Ajax in de Europa Cup. Dat kon geen toeval zijn, want Ruud Suurendonk was zes jaar lang de belangrijkste bankzitter in de Meer. Misschien is hij wel de beste wisselspeler uit de Ajax-historie. Suurendonk was loyaal, plichtsgetrouw en meteen in vorm wanneer hij in het veld verscheen. Meer dan eens sleepte hij voor Ajax belangrijke punten binnen. Suurendonk (57), eigenaar van een sportzaak aan de Amsterdamse Ceintuurbaan, is trots op zijn periode bij Ajax. Rinus Michels was een belangrijk persoon in de loopbaan van Suurendonk. Bij de Amsterdamse amateurclub JOS was Michels trainer van Ruud Suurendonk. In 1961 haalde Michels het zeventienjarige talent bij het eerste. Vier jaar later, Michels was inmiddels een halfjaar trainer bij Ajax, haalde hij Suurendonk naar de Meer. 'Michels vond dat ik een goede instelling had. Hij wist hoe ik in elkaar zat. Bovendien was ik een allround speler. Ik ben begonnen als rechtsbuiten en eindigde als back. Er was wel een verschil tussen de Michels van JOS en de Michels van Ajax. Bij JOS was het Ome Rinus, altijd lachen, altijd zingen, samen het veld onderhouden. Bij Ajax was het ineens een en al discipline. Daar moest ik mee oppassen, want ik kende ook de andere Michels. Ik moest niet bij Ajax Ome Rinus gaan zeggen. Dan word je voor je ploeggenoten al snel het lievelingetje van de trainer.' 'Ik ben een Amsterdammer en vond het een eer om bij Ajax te mogen spelen; het geld kwam pas op de tweede plaats. Het was in het begin ook niet duidelijk dat ik wisselspeler zou worden. Ik ben begonnen in het tweede, was nog semi-prof. Ik werkte onder anderen samen met Michael van Praag in de platenzaak van Jaap van Praag. Michels had zestien spelers tot zijn beschikking en daar was ik er één van. In de Europa Cup mocht aanvankelijk nog niet gewisseld worden. Dan zat je bijvoorbeeld bij Real Madrid op de tribune. Nee, ik heb niet lang een basisplaats gehad. Michels heeft het in de achterhoede een periode met Vasovic, Suurendonk en Hulshoff geprobeerd, maar dan vloog ik er na een tijdje toch weer uit. Zo had je je Foto: Collectie Suurendonk Ruud Suurendonk tussen Rinus Michels en Heinz Stuy (DOS-Ajax, 1-1, 7-8-1968): 'De faciliteiten voor een wisselspeler waren minimaal.' 134 fcAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 134