KATERN Van 't Schip ging in 1992 op een normale manier weg bij Ajax: als basisspeler. Toch zou hij in zijn laatste Ajax-seizoen een tijdje naast het elftal staan. Dat was min of meer een eigen keuze, want de technisch begaafde Van 't Schip weigerde nog langer puur als rechtsbuiten te spelen. Van Gaal kon Van 't Schips verlangens niet inwilligen en zette hem naast de ploeg. Op de momenten dat Van 't Schip moest invallen, zoals in december 1991 voor de UEFA Cup tegen Osasuna, speelde hij 'gewoon' op rechts. Dat deed hij - ondanks fluitconcerten van het Ajax-publiek - voortreffelijk. Later knokte hij zich weer vast in het eerste terug. Wederom als rechtsbuiten maar Van 't Schip mocht zich nu van zijn trainer wat 'vrijer' bewegen. Die kans had Bryan Roy in september 1992 definitief verspeeld. Hij belandde onder Van Gaal op de reservebank. Roy was al eens eerder naast het elftal gezet, maar toen gaf Van Gaal hem nog hoop. Die was nu verdwenen. Hij was een kansloze reserve. Één keer liet Roy het nog even zien. Als invaller gaf hij op 8 november 1992 tegen MW de voorzet waaruit Ron Willems, een andere banneling, gelijk maakte. De jeugdige invallers Martijn Reuser en Ignacio Tuhuteru redden Ajax in oktober 1993 in de UEFA-Cupwedstrijd tegen Foto: Guus Dubbelman Besiktas. Samen bereidden zij de winnende treffer van Ronald de Boer voor. Roulatiesysteem Het is de ultieme wraak voor de ervaren wisselspeler: invallen en de wedstrijd voor je club redden. 'Helaas' redt de wisselspeler ook de trainer, die hem de volgende keer (dus) weer gewoon reserve kan zetten. De laatste jaren zijn drie wissels toegestaan en mag een trainer een heel elftal naast zich op de bank zetten. Basisplaatsen zijn met de overvolle speelkalender niet meer vanzelfsprekend. Topclubs en grote landen hanteren een roulatiesysteem, waarbij de vedetten elkaar afwisselen als wisselspeler (Frankrijk werd er Europees kampioen mee). In vergelijking met vijftig jaar geleden zijn de arbeidsomstandigheden voor de wisselspeler flink verbeterd, maar het leven is nog altijd moeilijk aan de verkeerde kant van de zijlijn. Foto: Louis van de Vuurst Meejuichen op een echte reservebank, tijdens Ajax-PSV op 8 oktober 1988 (2-0). V.l.n.r.: Wim Jonk, Richard Witschge en Ronald de Boer. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 Zonder instructies gaat geen reserve het veld meer in, ook niet Nwankwo Kanu op 13 september 1995 tegen Real Madrid.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 133