kennende, denk ik dat hij de komende weken heel ambitieus te werk gaat.' Een week later zat Schrijvers wéér niet op de reserve-bank. Maar ditmaal had de grote keeper een redelijk excuus: hij stond in het doel. De Beer had zich razendsnel teruggeknokt in Ajax 1. Winston Bogarde was in 1997 een andere dienstweigeraar. Hij was het seizoen als vaste kracht begonnen, maar raakte aan zijn knie geblesseerd. Na een lange revalidatie achtte hij zich begin maart fit genoeg om tegen Atletico Madrid te spelen. Van Gaal besliste anders en offreerde de Rotterdammer een plaats op de reservebank. Bogarde had daar geen trek in, waarna Van Gaal hem naar huis stuurde: werkweigering. Een maand later werd Bogarde weer in genade aangenomen en keerde, vanaf de reservebank, tegen Volendam terug in de ploeg. Geen nummer 12 Doelman Stanley Menzo werd in maart 1993, na ruim zeveneneenhalf seizoen nummer één te zijn geweest, nummer twaalf bij Ajax. Maar het shirt met dat cijfer weigerde de doelman aan te trekken. 'Dat nummer hoort niet bij mij. Alleen het shirt met nummer één past mij bij Ajax,' verklaarde hij in augustus 1993. Hij was toen nog hoopvol voor het nieuwe seizoen. Dat bracht hem echter louter tegenslag. Menzo bleef op de bank achter Van der Sar. De laatste twee wedstrijden van het seizoen, toen Ajax al kampioen was, mocht Menzo meedoen. Beide keren verloor Ajax, van FC Groningen en Willem II. Hij vertrok naar PSV en weigerde daar uiteindelijk als nummer twaalf ook het shirt met nummer twaalf. In 1999 keerde hij als reserve terug naar Ajax. Gezien zijn leeftijd had Menzo daar nu vrede mee, Aankomende sterren op de bank: Marco van Basten en John van 't Schip, geflankeerd door Hans Galjé, Leo van Veen en Sonny Silooy. maar een knieblessure dwong hem om al in oktober zijn loopbaan te beëindigen. Andere voorbeelden van gearriveerde spelers die naar de kant moesten, zijn Dick van Dijk, John van 't Schip en Bryan Roy. Van Dijk was in 1969 naar Amsterdam gekomen. De voormalige goaltjesdief van FC Twente scoorde aanvankelijk ook bij Ajax. Maar nadat Michels steeds vaker met drie in plaats van vier aanvallers ging spelen, verloor Van Dijk langzaam zijn plaats aan zijn Vinkeveense dorpsgenoot Johan Cruijff. Dat was geen schande en zijn vertrek naar Nice in 1972 was dan ook logisch. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 131

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 131