KATERN De plaid, in de jaren zestig en zeventig een populair gebruiksvoorwerp op de reservebank (v.l.n.r.: Rinus Michels, Sies Wever, Nico Rijnders, Piet Keizer, Ruud Suurendonk, Salo Muller) bewezen het hoogste niveau aan te kunnen. Maar toen hij na het vertrek van Van der Sar in 1999 eerste doelman werd, bleek er een groot verschil te zijn tussen vaste reserve en basisspeler. Grim kende een matig seizoen en had als enige 'troost' dat vrijwel al zijn medespelers ook niet veel lieten zien. Spelers bewandelen soms ook de omgekeerde weg. Binnengehaald als basisspeler eindigen ze hun loopbaan bij Ajax op de bank. John van de Brom kwam in 1993 als opvolger van Wim Jonk naar Ajax. Hij was voorbestemd om de nieuwe 'nummer vier' te worden. Tot januari 1994 deed hij ook vrijwel altijd mee bij Ajax. Maar uitgerekend na een van zijn beste wedstrijden voor Ajax (thuis tegen zijn oude club Vitesse) raakte Van den Brom zijn basisplaats kwijt. Aanvankelijk door een schorsing, later door vormverlies. Het kwam sindsdien nooit meer echt goed met Van den Brom. Toch zou hij belangrijk blijven. In het seizoen 1994-1995 zou hij in twee van de weinige duels als basisspeler (uit bij NEC en Vitesse) matchwinnaar worden. Van den Brom stelde zich altijd loyaal op binnen Ajax. Op zijn inzet viel niets aan te merken. Als basisspeler van het Foto: Jan Sterk tweede elftal van Ajax maakte hij dat seizoen rond de dertig doelpunten. Na zijn winnende treffer (voor Ajax 1) tegen FC Utrecht op 10 mei 1995 twijfelde Van den Brom nog over zijn toekomst bij Ajax: 'Ik zie voordelen om te blijven. Ik ben niet kansloos voor een basisplaats. Als Van Gaal mij een beetje hoop geeft dat ik de opvolger van Rijkaard kan worden, ga ik het proberen.' Die hoop kwam er niet. Van den Brom zag in dat hij beter kon vertrekken. Het werd Istanbulspor. Negentien seconden Van den Brom trok naar Turkije met een andere bankzitter, Peter van Vossen. De Zeeuw werd in zijn eerste Ajax-seizoen (1993-1994) geteisterd door blessures. Foto: Jan Mud

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 128