KATERN Vaste reserve Frank Verlaat speelde in 1987 en 1988 wél twee Europa-Cupfinales, zoals hiertegen Lokomotive Leipzig (staand, tweede van rechts) vervolg van pagina 123 niet leuk. Maar in het belang van het elftal doe ik het. Maar toch, als ik niet zo veelzijdig was geweest, had ik misschien allang een basisplaats gehad. Want als je maar op één plaats kunt spelen, heb je alleen concurrentie van één speler.' Scholten wilde weg bij Ajax. 'Thuis zit ik beter op de bank,' meende hij. Feyenoord verloste hem een maand later uit zijn lijden. Na een succesvolle periode in Rotterdam verliet hij in 1995 de Kuip en trok... naar de reservebank van Ajax. Louis van Gaal vond dat zijn selectie nog wel wat ervaring kon gebruiken. 'Arnold is een typische prof. Die weet wat het vak inhoudt.' Dat vak hield voor Scholten bij Ajax hetzelfde in als in zijn eerste periode: een multifunctionele reserve. Scholten, in 1995: 'Maar nu heb ik daar geen moeite meer mee. Bij Feyenoord was ik waarschijnlijk ook op de bank terecht gekomen. Ik had ook voor RKC kunnen kiezen. Ik ben nu 32 jaar. Ik krijg de kans om nog twee jaar bij een mooie club te spelen. Bovendien is het programma van Ajax druk genoeg. Ik zal heus wel aan het spelen van een aantal wedstrijden Fred Grim (links) na zijn geslaagde debuut voor Ajax 1 tegen Feyenoord. Foto: Louis van de Vuurst toekomen.' Die voorspelling kwam uit: een jaar later speelde Scholten zelfs nog in een Champions-Leaguefinale. Uitzichtloos Een jaar eerder had Ajax nog een oude bekende van zijn reservebank aangetrokken: Fred Grim. De doelman was in december 1986 naar Cambuur verhuisd omdat zijn positie bij Ajax achter Stanley Menzo een kansloze was. Na zo'n acht jaar Cambuur haalde Van Gaal hem terug. Ironisch genoeg als opvolger voor tweede Foto: George Verberne doelman Stanley Menzo, die naar PSV was vertrokken. In Leeuwarden had Grim 272 competitiewedstrijden achter elkaar in het eerste gespeeld, een record in het betaalde voetbal. Bij Ajax zou zijn positie achter Edwin van der Sar net zo uitzichtloos zijn als destijds achter Menzo. Grim, bij zijn terugkeer: 'Ik geef best toe dat het een moeilijke afweging is geweest: de basis bij Cambuur of de bank bij Ajax. De financiën speelden een belangrijke rol bij mijn keuze. Bij Ajax verdien ik veel meer dan bij Cambuur. Bovendien vertelde Ajax me dat men mij nodig had. Daar sprak waardering uit.' Op 18 mei 1995, vlak voor de Europa- Cupfinale tegen AC Milan, speelde Grim in de Kuip tegen Feyenoord zijn eerste officiële wedstrijd voor Ajax, als beloning voor zijn inzet en positieve instelling gedurende het seizoen. Ajax won met 5-0 en Grim speelde foutloos: 'Het is lekker dat ik heb kunnen aantonen dat ik ook een bal kan stoppen. Anders denken de mensen toch gauw dat je alleen voor het geld bij Ajax zit.' Grim mocht in de jaren hierna nog vaker in de laatste wedstrijd(en) van het seizoen meedoen, als dank voor het geduldig vervullen van de reserverol. En in die wedstrijden kon hij zijn kunnen tonen; in 1997 stopte hij tegen Vitesse zelfs een strafschop. Die sporadische, maar succesvolle wedstrijden gaven Grim het gevoel dat hij, als vaste reserve, toch had AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 127

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 127