KATERN naar Grasshoppers kon. Van Gaal zei nog tegen me: 'Het komt me nu niet goed uit als je weggaat'. Van Loen was ook al weg. Ik antwoordde dat de situatie mij ook niet goed uit kwam: ik wilde voetballen! 'Van Gaal gaf sommige spelers meer krediet. Jonk kwam er bijvoorbeeld meteen in. Je wist dat er voor jou geen plaats meer was. Op een gegeven moment was ik zelfs vijftiende man. Ik heb me nog opgewerkt tot nummer twaalf, maar verder ben ik niet gekomen. 'In het seizoen waarin Van Gaal het had overgenomen van Beenhakker, speelden we op een gegeven moment thuis tegen Utrecht. In de tweede helft moest ik me warmlopen. Ik me dus warmlopen, rek- en strekoefeningen, het hele arsenaal aan bewegingen gooide ik eruit. Op een gegeven moment was ik warm en verwachtte ingezet te worden. Ik liep dus steeds meer richting bank, keek die kant op, maar er gebeurde niks. Het publiek begon al tegen me te roepen van 'ken je nog meer trucjes', doelend op mijn Foto: Collectie Ajax oefeningen. Met nog vijf minuten te spelen had ik er genoeg van. Ik stapte op Van Gaal af en vertelde hem dat ik warm was, kon invallen. Zei hij: 'ik bepaal wat er gebeurt, ga maar weer warmlopen'! Je zit niet bij de A-jeugd, antwoordde ik daarop, Van Gaal kwam namelijk van de A-jeugd af. Vervolgens ging ik in de dug-out zitten. Ik vond dat je zo niet met mensen om kon gaan. De andere spelers vonden het ook belachelijk. Heb ik nog een boete gehad ook. Het is wel uitgesproken, maar sindsdien is het nooit meer goed gekomen tussen ons.' Weinig kussentjes Het leven van een reserve had voor Willems ook zijn fysieke ongemakken. 'Je moest steeds gaan verzitten, anders hield je het niet vol. Er was altijd een gevecht om de kussentjes bij Ajax; er zaten soms teveel spelers op de bank en dan waren er te Ron Willems in de Meer in actie tegen Heerenveen: 'Velen dachten dat het wel goed zou gaan als ik erin kwam.' Alleskunner Ron Willems assisteert op 1 april 1991 in de verdediging tegen MVV. Hij was die dag ook verantwoordelijk voor de winnende treffer (1-0). weinig kussentjes! In het Olympisch Stadion was het helemaal een ramp, daar was vrijwel niks voorhanden. Bij PSV en FC Utrecht hadden ze vervelende dug outs; je zat dan half in de grond en keek tegen al die beentjes aan. Je zag geen diepte. Als ik thuis kwam, ging ik weer naar de bank, maar nu om er op te liggen!' De gedachten van een reserve tijdens een wedstrijd zijn volgens Willems altijd hetzelfde: 'Als het slecht gaat, denk je: ik kom er zo wel in.' Dat gebeurde onder meer in de verlenging van de UEFA- Cupwedstrijd tegen Austria Wien in 1989. In de verlenging verving Willems Marciano Vink, waarmee hij zijn Europa-Cupdebuut voor Ajax maakte. Anderhalve minuut later staakte scheidsrechter Galler de wedstrijd na het gooien van staven vanaf de tribunes. Willems' Europese carrière in dienst van Ajax was alweer afgelopen voordat ze echt begonnen was. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 125

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 125