KATERN reservebank. Piet Schrijvers had hem in 1974 verdrongen. Weinig potten De periode tussen 1975 en 1982 kenmerkte zich door een relatieve rust op het wisselspelersgebied. Met het zakken van het niveau van Ajax' eerste elftal, daalde ook de waarde van de reservebank. Spelers als Henk van Santen, Aitze Bouma, Freek Lamain en Martin van Geel konden weinig potten breken. Ajax had relatief veel spelers die 'het' niet (genoeg) hadden, zoals de beperkte verdediger Piet Wijnberg. Jarenlang deed een speler van dat niveau de helft van een seizoen mee en zat de andere helft reserve, om vervolgens naar een meer passend niveau (Sparta, NEC, DS '79) af te zakken. Wel indrukwekkend waren de invalbeurten c.q. debuutwedstrijden van spelers als Marco van Basten en John van 't Schip, maar zij waren geen wisselspeler in de structurele zin van het woord. Het waren getalenteerde jeugdspelers die al snel vaste waarde waren. Grappig was de situatie rond de reserve keepers Peter Jager en Rob Tervoort in het seizoen 1977-1978. Vanwege een blessure van Piet Schrijvers speelde Rob Tervoort in de eerste ronde in de uitwedstrijd bij het Noorse Lillestrom. Tervoort reageerde niet adequaat op twee corners van de thuisclub en Ajax verloor met 2-0. Voor de return Foto: ANP werd Tervoort vervangen door keeper nummer drie, Peter Jager. Dat ging wel goed (4-0), waarna Jager ook nog in de tweede ronde, bij Levski Spartak, Schrijvers én Tervoort verving. Vanaf 1987 brak een nieuwe bloeiperiode voor de 'echte' wisselspelers aan. Vrijwel ieder seizoen manifesteerde een reserve zich wel op een Ruud Suurendonk-achtige wijze. De dienstplichtige militair Frank Verlaat zorgde halverwege mei 1987 voor veel onrust bij de Ajax-basisspelers. De verdediger kenden ze eigenlijk alleen maar uit de seizoenvoorbereiding, toen hij met de A-selectie had meegetraind. Tien maanden later stond Verlaat ineens weer voor hun neus. Geplaagd door blessures stelde Cruijff Verlaat op in de Europa- Cup- 2-finale tegen Lokomotive Leipzig. Rechtsbuiten John van 't Schip: 'Iedereen schrok. Wij kenden hem nauwelijks. Je zag de koppies omlaag gaan toen Johan vertelde dat Verlaat tegen Leipzig de plaats van Spelbos zou overnemen.' Verlaat speelde een perfecte Europa- Cupfinale. Verlaat: 'Cruijff zei gewoon tegen me: die spits van hun kan er niks van, die heb je in je zak. Nee, ik ben er geen moment nerveus door geworden. Ik ben van huis uit een nuchtere jongen.' De internationale pers zocht vergeefs naar informatie over de voorstopper, want in geen enkele persmap of programmablad kwam de naam Verlaat voor. Ongeveer een jaar later kwamen de journalisten Verlaat wel tegen in hun mapjes voor de Europa-Cup-2-finale. Na een seizoen waarin hij weer voornamelijk wisselspeler was geweest, moest Verlaat opnieuw opdraven in zijn specialiteit: een Europa-Cupfinale. Dit keer verliep zijn optreden minder glorieus. Tegen KV Mechelen maakte hij vlak na rust een beslissende fout. Hij liet zich in een ongevaarlijke situatie gemakkelijk in de luren leggen door de getructe Ohana, uit wiens voorzet Piet den Boer de enige treffer van de wedstrijd maakte. Ajax hoefde niet lang te treuren om het verlies van zijn vaste reserve. In de persoon van Arnold Scholten, in 1986 door Johan Cruijff van FC Den Bosch gekocht, had men een nieuwe ideale twaalfde man. In zijn eerste seizoen bij Ajax kon Scholten nog begrip opbrengen voor zijn bijrol. 'Ik heb het toen erg moeilijk gehad. Het voetbal bij Ajax ging veel sneller dan bij FC Den Bosch. Ik had geen recht op een basisplaats.' Dat begrip verdween later als sneeuw voor de zon. Scholten speelde dan weer wel, dan weer niet. De 'Witte Socrates' van Den Bosch werd bij Ajax als een jojo gebruikt. Scholten had één grote 'makke': hij was op meerdere plaatsen inzetbaar. 'Het is heel gemakkelijk voor een trainer om me ergens te droppen,' zei hij in november 1989. 'Ik heb zelfs rechtsback gestaan. Dat vind ik helemaal vervolg op pagina 127 Invaller-doelman Rob Tervoort speelde in 1977 niet best bij Lillestrom. Hij reageerde niet adequaat op twee corners en Ajax verloor met 2-0.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 123