KATERN een ideale wisselspeler: loyaal en vaak succesvol. Tegen onder andere Napoli en Feyenoord redde Suurendonk zijn trainer en club. Ook in Ajax' eerste gewonnen Europa- Cupfinale had Michels een gouden wissel, hoewel Sjaak Swart daar nog steeds anders over denkt. In de rust van het duel tegen Panathinaikos op 2 juni 1971 besloot Michels Swart om tactische redenen en Nico Rijnders om medische redenen (hartklachten) te vervangen. De vervanger voor Swart, de 23-jarige Arie Haan, maakte vlak voor tijd op aangeven van Johan Cruijff via een Grieks been Ajax' tweede treffer. Ruim een jaar later zette invaller John Rep (voor Swart...) Ajax met twee treffers in de wereldbekerwedstrijd tegen Independiente op een veilige 3-0 voorsprong. Patrick Kluivert deed het op 24 mei 1995 in een andere Europa-Cup-1-eindstrijd nog wezenlijker: in het veld gekomen voor Jari Litmanen maakte hij (net als Arie Haan destijds met rugnummer 15 spelend) vlak voor tijd de winnende treffer tegen AC Milan. De een zijn dood is de ander zijn brood, is in dit soort situaties geen versleten cliché. Sjaak Swart, de oer-Ajacied, voelde zich zwaar beroerd na zijn wissel in Londen. 'Ik speelde toch niet zo slecht. Nu heb je aan de cupvreugde part nóch deel. Ik voel me net of ik er niet bij hoor.' Dat werd diezelfde avond nogmaals bevestigd. Swart werd aanvankelijk de toegang tot het officieële banket in het Wembley-stadion geweigerd. Hij had geen kaart... Heinz Schilcher was een andere vaste reserve van Ajax uit die tijd. De Oostenrijker, aangetrokken van Sturm Graz, kende in 1971 veel aanpassingsproblemen bij Ajax. De verdediger speelde als libero of voorstopper te vaak onzeker, hoewel hij wel het vertrouwen van zijn ploeggenoten had. Het hoogtepunt van deze Ajax-reserve was de Europa-Cupwedstrijd tegen Bayern München op 7 maart 1973. Tijdens de warming-up bleek dat Barry Hulshoff niet zou kunnen spelen. Dus moest Schilcher, nog voor de wedstrijd begonnen was, invallen. Hij werd belast met de bewaking van topschutter Gerd Müller. Schilcher had de niet fitte Müller in zijn zak. Na rust werd Schilchers zelfvertrouwen zó groot, dat hij af en toe Müller los liet en mee naar voren trok. Zoals in de 53ste minuut. Schilcher kwam op, zag niemand vrij staan en besloot zelf maar op doel te schieten. Zijn niet eens overdreven harde knal werd door Bayern-keeper Maier losgelaten, waarna Arie Haan 1-0 kon scoren. Ajax liep vervolgens uit naar 4-0. In de return was Schilcher ook van de partij, maar daarna werd er weinig meer van hem vernomen in Ajax 1. Spelers uit het gouden Ajax die wel vanaf de reservebank doorbraken, waren Heinz Stuy, Arie Haan en Johnny Rep. Doelverdediger Stuy won in zijn eerste jaar in de basis zelfs meteen de Europa Cup 1. Ironisch genoeg beëindige Stuy zijn carrière bij Ajax zoals die begon: op de In het begin van de jaren zeventig 'stonden' invallers bij Ajax er meteen, zoals hier Heinz Schilcher (rechts) tegen Bayern München. Gerd Müller (midden) kreeg geen schijn van kans. Het komt niet vaak voor dat een wisselspeler liever niet ingezet wil worden. Op 6 juni 1971 was dat wel het geval. Op de slotdag van de competitie speelden Go Ahead en Ajax tegen elkaar. Door een weddenschap met Rinus Michels stond Heinz Stuy bij Ajax in de spits. Dat was geen succes: bij een onhandige manoeuvre blesseerde de 'ex'- doelman zijn teamgenoot Wim Suurbier. Deze moest vervangen worden. Michels keek naast hem op de bank. Daar zat, door blessures, slechts één speler: Velibor Vasovic. De Joegoslaaf zou Ajax na dat seizoen verlaten. Vier dagen voor Go Ahead-Ajax had de aanvoerder van Ajax in Londen de Europa Cup 1 in ontvangst genomen. Dat leek de verdediger een meer dan uitstekend afscheid van Ajax. Vandaar zijn verzoek aan Michels om hem in Ajax' laatste wedstrijd niet op te stellen. De coach gaf daaraan gehoor. Door de blessure van Suurbier moest er echter iemand invallen. Dus nam Vasovic afscheid van Ajax als invaller, en ook nog eens met een 4-1 nederlaag... Foto: Frans Flemelrijk AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 121