Bankzaken KATERN In de uitwedstrijd tegen De Volewijckers in 1948 verscheen Ajax' linksback Ger Beumer na de rust niet meer op het veld. Hij leek niet geblesseerd en mocht (dus) niet worden vervangen. Maar controle op eerlijke wissels was vrijwel onmogelijk. zo, dat voor aanvang van een wedstrijd beide aanvoerders, ten overstaan van de scheidsrechter, met elkaar afspraken dat gedurende de wedstrijd invallers in het veld mochten komen, maar dan alléén voor geblesseerde spelers. Een tactische wissel was niet toegestaan. Bovendien mocht een speler alléén vervangen worden als hij gewond was geraakt tijdens die betreffende wedstrijd. Als hij last kreeg van In de eerste helft van de afgelopen eeuw was er weinig eer weggelegd voor een wisselspeler. En dan bedoelen we ook één wisselspeler, want meer had een club niet nodig. In feite was de wisselspeler een persona non grata. De reglementen lieten invallen eenvoudigweg amper toe. Een commissie van wijze mannen, een keuzecommissie, veelal bestaande uit oud spelers, stelde iedere week een elftal samen. De trainer had hierin weinig tot geen Foto: Collectie Ger Beumer zeggenschap. Hij trainde slechts. Die commissie stelde elf mensen op, en liet het daarbij. Een speler wisselen tijdens een wedstrijd was 'not done', was onsportief. De eerste en enige die in aanmerking mocht komen voor een wissel was de doelverdediger, en dan alleen nog als hij geblesseerd was. Langzamerhand verbeterde de situatie voor de twaalfde man. Eind jaren veertig was de situatie in het Nederlandse voetbal De Ajax-bank in het seizoen 1968-1969, toen er voor het eerst invallers in de Europa Cup waren toegestaan. V.l.n.r.: hulptrainer Han Grijzenhout, dokter Kriek, Gerrie Mühren, Inge Danielsson, Ton Pronk en verzorger Salo Muller In de jaren veertig waren ze nog ongewenst, in de jaren zestig werd het taboe langzaam opgeheven en in de jaren zeventig en tachtig en negentig kwijnden ze massaal weg, al zijn er ook genoeg voorbeelden van spelers die, eenmaal binnen de lijnen, voor glorieuze momenten zorgden. De wisselspeler vervulde immer een bijzondere rol binnen een voetbalclub, zeker bij Ajax. In de helft van de gewonnen Europa-Cup-1-finales scoorde een reservespeler. Een wisselspeler leeft vooral van hoop: 'Ik ben niet kansloos voor een basisplaats/ 116 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 116