De Oranje Amsterdammer rfi AFC Adidas De Groene Amsterdammer VOETBAL IS NOSTALGIE DE HEREN MEDIA Rosi Braidotti (Vmwensmlies):«llet emp ■amje kimt doen is terugslaan en lesgeven» HERMAN KUIPHOF over bet verval van de nobelste aller sporten i GEORGE STEINER: «Er zullen doden vallen» JOHANNA MULDER: «lk heb een mooie traptechniek» De gênante vertoning van het literaire prijzencircus Is de Moon-sekte op weg naar de wereldheerschappij? De dramatische afgang van Bouterse en Wijdenbosch Het was van de zomer EK in Nederland en dat was te merken tot in de verste uithoeken van de samenleving. Zelfs de bedaarde Groene Amsterdammer, onafhankelijk weekblad sinds 1877, ontkwam er niet aan en ruimde een flink deel van de kolommen van nummer 22 van de 124ste jaargang in voor voetbal. Het blad deed dat zoals men mocht verwachten: kritisch en analytisch, met bijdragen van onder anderen Martin van Amerongen, Sander Pleij, Ted de Hoog en Johanna Mulder, waaruit wij citeren. samenstelling Michel Sleutelberg Martin van Amerongen (Europa loopt zich warm) Is het waar dat de Nederlandse sportjournalisten een 'almaar zeikeriger' toon hanteren, zoals het maandblad Esquire veronderstelde? Ik weet het niet, mij valt voornamelijk op dat dit genre nog het meest lijkt op Caesars krijgshaftige verslag van de Gallische oorlogen. 'Ajax vernedert Feyenoord.' 'Vitesse verplettert De Graafschap.' Het is allemaal een octaaf te hoog genoteerd en het is allemaal onnodig, want wij hebben het een dag eerder allang op het scherm gezien, live of in een uitgebreide, ten minste vier keer herhaalde samenvatting. Ik wil overdrijven noch generaliseren. Het is wel eens voorgekomen dat ik mij niet ergerde aan een sportverslag. Niettemin, over het algemeen worden zij geschreven door de vierdeklasse amateurs van het journalistieke bedrijf. Het is zonde van tijd en geld. Het navertellen van de wedstrijd kunnen wij zelf Het is zo rond de eindfase van Euro 2000 wanneer ik tussen de post een interessante uitnodiging van Ajax' afdeling perszaken vind. Als persrelatie van Ajax word ik uitgenodigd om tezamen met mijn collega's op woensdag 5 juli de eerste training van het seizoen bij te wonen. Tevens zal op die dag het nieuwe thuis- en uittenue van de club worden gepresenteerd. En zullen Co Adriaanse en Michael van Praag beschikbaar zijn voor de pers. Speciaal voor de twijfelaars onder de heren media wordt een welhaast niet te weigeren aanbieding gedaan: adidas biedt als nieuwe shirtsponsor aan alle aanwezige vertegenwoordigers van de media een thuistenue aan, met een naam naar voorkeur op de rugzijde. Dat shirt moet ik hebben, denk ik meteen. Ik ben kennelijk niet de enige, want het is op die druilerige eerste woensdag in juli druk. Ik schat het aantal persmensen op een kleine honderd. Ik probeer ze te tellen, maar door het vele bewegen raak ik voortdurend de tel kwijt. Het zijn er in ieder geval veel. Langs de lijn wordt driftig van gedachten gewisseld over hoe een goede penalty moet worden genomen. Daarbij wordt, hoe kan het ook anders, veel gelachen. Iemand doet nog eens voor hoe Jaap Stam een penalty neemt. Er wordt nu heel hard gelachen. Sommige collega's hebben elkaar al lange tijd niet gezien en de hartelijke begroetingen zijn talrijk. Ondertussen kijkt men met een half oog naar de eerste training. Er worden goed bedoelde grapjes gemaakt over de oefenvorm. Niemand begrijpt het namelijk. Het is een spel met twee, drie keer raken en dan een lange haal naar voren. Af en toe moet een speler zich op gezag van Adriaanse enkele malen opdrukken ('die raakte de bal inderdaad niet lekker,' wordt in dat geval aan de zijlijn geconstateerd). De heren media zien deze eerste training vooral als een informele bijeenkomst. De sfeer verandert als bij toenemende regen de training gewoon doorgaat. 'Ik ga nog niet weg, want anders loop ik dat shirt mis,' merkt iemand op. Er wordt voorzichtig gemopperd. Ineens is het zover. Adriaanse blaast af en de spelers verlaten het trainingsveld. Ze maken een praatje met bevriende heren media en enkele supporters. Het gaat er allemaal gemoedelijk aan toe. 96 AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 96