Oud-Ajax in 1976. Derde van links Jan Draaijer. tijdens een wedstrijd, al had ik vóór een duel wel eens een wit weggetrokken gezicht. Teamgenoten vroegen bezorgd of ik me wel goed voelde. Maar eenmaal binnen de lijnen was er alleen sprake van gezonde spanning.' Aan één trainer bewaart Draaijer speciale herinneringen. 'Ger Stroker begeleidde spelers persoonlijk. Hij liet je rustig twintig minuten alleen op het veld aanvallend gerichte looplijnen maken. Stroker had bovendien een instrument ontwikkeld dat onder meer ballen kon afschieten en, los van de grond, schouderduwen kon blokkeren. Dat apparaat was wel kwetsbaar. Ik heb het heel wat keren stuk gesprongen! Stroker was een prachtfanaat. Voetbal moet op ballet lijken, zo vond hij. En dat ben ik met hem eens.' Wel of niet betaald voetbal was in die tijd een veelbesproken onderwerp. Velen binnen Ajax, waaronder voorzitter Marius Koolhaas, waren tegen betaling. Draaijer was het daar niet mee eens. 'Ik vond het een logische stap om het Nederlands voetbal op een hoger peil te brengen. Ikzelf hoefde niet zo nodig prof te worden. Maar in het tweede van Ajax heb ik één keer wel 25 gulden gekregen. Per wedstrijd kregen twee spelers van penningmeester Ferry Dukker wat geld toegestopt, als ze goed hadden gespeeld of zo.' Lachend: 'Blijkbaar heb ik één keer een goede wedstrijd gespeeld. Dat er stiekem betaald werd moest een geheim blijven, want dat mocht uiteraard niet.' In 1958 werd Draaijer officieel semiprof. 'Voor drieduizend gulden had De Volewijckers me gekocht. Ik werd een van de zogenaamde Mosveld-babes. Maar het niveau viel me tegen. Op trainingen deden we langdurige conditie-oefeningen. Dat was bij Ajax een stuk beter verzorgd. Daar werkte men veel met intervaltrainigen, want voetbal is een momentensport. Maar de sfeer bij De Volewijckers was wel leuk, het was net als De Spartaan een volksclub. Na twee jaar ben ik ermee gestopt en ging ik weer de amateurwereld in. Ik had me, met hulp van Ajax, inmiddels maatschappelijk opgewerkt. Ik ben begonnen als elektricien, via contacten van Ajax werd ik magazijnbeheerder en later verkoopleider elektrotechniek.' Oud-internationals Gefrusteerd over zijn voetballoopbaan is Draaijer niet. 'Het was overal een leuke tijd. Bij Ajax liepen gewoon wat betere voetballers rond dan ik. Maar ook slechtere. In de jaren zestig heb ik nog met het oud-Amsterdams elftal en oud-Ajax meegedaan, ja zelfs een paar keer met de oud-internationals, terwijl ik natuurlijk geen interland had gespeeld. Maar via Joop Stoffelen werd ik ervoor gevraagd. Mijn medespelers kenden me uiteraard niet, maar ze accepteerden me wel. Dan moet ik toch goed hebben kunnen voetballen.' Op het veld was Draaijer in zijn element, erbuiten was hij vaak met zijn gedachten elders. 'Ik voelde me niet echt in de voetballerij thuis. Ik was dol op het spel 4-10-1953: Leeuwarden - Ajax 3-0 (2-0) Scoreverloop: 20. Van der Leij 1-0; 22. Schaafsma 2-0; 65. Van der Leij 3-0 Scheidsrechter: Van Doorn Toeschouwers: 6.671 Leeuwarden: Koopman; Born, Dijkstra; De Groot, De Linde, Jansen; Bakker, Schaafsma, Van der Leij, Kramer, Hoekema Ajax: Van Drecht; Boskamp (Draaijer), Van Mourik; Bouwens, Krist, Haarms; Bartels, Bakker, Michels, Van Dijk, Van der Wel. Bron: Evert Vermeer zelf, maar voor de rest hoefde het niet zo voor mij. Ik was met andere dingen bezig. Zo hield en houd ik veel van jazzmuziek en Bach. Welke voetballer houdt er nou van jazz en Bach? Ik viel een beetje uit de toon. Voetbal was niet alles voor mij, al heb ik nog regelmatig contact met oude voetbalmakkers als Jan Quakernaat, André Kraan en Ger van Mourik. Tegenwoordig staan veel zaken me tegen in de voetballerij. Een gele kaart voor praten tegen de scheidsrechter, bijvoorbeeld. Ik vind dat daar een groene kaart voor gegeven moet worden en dan is twee keer groen geel. Ik hou ook niet van dat shirtje trekken of het in de hekken klimmen na een doelpunt. Ik weet niet of ik als ik nu jong zou zijn, wel zou gaan voetballen. Dat typeert mijn karakter een beetje.' AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 84