Het tweede elftal in januari 1956. Draaijer, in donker trainingspak, staat tweede van rechts. tegenstander de Ajacieden betere voetballers, want om daarin mee te gaan, moest je ook alles geven. 'Ik kwam vaak op de linksbuitenplek terecht; linksbuitens en zeker succesvolle linksbuitens waren dun gezaaid. Ik was niet snel, maar ik had wel een groot inzicht. En dat is net zo belangrijk als techniek, want als je als technische speler geen inzicht hebt, red je het niet.' Manus Cruijff, de vader van Johan, was gecharmeerd van het intelligente spel van Draaijer. 'Hij vond dat ik in het eerste behoorde te spelen.' En Cruijff senior kreeg zijn zin. Op 4 oktober 1953 moest Ajax in en tegen Leeuwarden spelen. Draaijer maakte de reis in de bus mee. 'Walter Crook was trainer. Ik weet nog goed dat we onderweg bij het begin van de Afsluitdijk stopten. De meegereisde spelersvrouwen werden gedropt in een restaurant en wij moesten van Crook gaan rennen over de Afsluitdijk. Niet in een trainingspak of voetbalkleren, maar gewoon in ons burgerkloffie. Crook vond dat blijkbaar een noodzakelijke voorbereiding op de wedstrijd. En de verhouding tussen trainer en speler was van dien aard, dat niemand het in zijn hoofd haalde om te protesteren tegen deze trainingsmethode van Crook. Na een half uur haalde de spelersbus de vrouwen weer op, en daarna werden wij opgepikt om vervolgens weer koers te zetten naar Leeuwarden. 'Ik herinner me dat de tribunes goed vol zaten. Ik zat op de reservebank. Ajax speelde een slechte wedstrijd. Hans Boskamp werd in de achterhoede constant voorbij gelopen. Nou was het in die tijd verboden om een speler om een tactische reden te vervangen. Alléén bij een blessure mocht er gewisseld worden. Dus kwam het regelmatig voor dat een speler die niet draaide, werd ingefluisterd dat hij een blessure moest voorwenden, zodat hij gewisseld kon worden. In het geval van Boskamp weet ik niet meer precies hoe het gegaan is. In ieder geval verving ik hem als linksback. Ik had nog nooit linksback gestaan, maar daar heb je het weer: men vond dat ik linksbenig was. Naarmate de wedstrijd vorderde, kwam ik links op het middenveld te staan, later zelfs in de voorhoede. Het hielp allemaal niet, want we verloren met 3-0. Eén situatie staat me nog helder voor de geest: ik wilde een inworp nemen, maar het publiek in Leeuwarden riep dat de thuisclub moest gooien. De scheidsrechter nam die "aanwijzing" over, dus de scheidsrechter hadden we ook al niet mee.' Mosveld-babes Draaijer kreeg na afloop niet van Crook te horen wat hij van het spel van de debutant vond. 'Hij legde alleen even een hand op mijn schouder, dat was het.' En de daarop volgende weken speelde Draaijer gewoon weer in de lagere elftallen, al deed hij wel nog eens in oefenwedstrijden van het eerste mee. 'Ik zat er niet zo mee dat het bij één wedstrijd bleef. In het tweede had ik net zoveel plezier. Regelmatig hielden mijn medespelers hun adem in, want ik hield ervan om risico's in mijn spel te leggen. Wippertjes over de tegenstander heen, bijvoorbeeld. Zenuwachtig was ik niet OO -en sterke druk op de veste der Leeuwarders had uitgeoefend, kreeg Hoekema op de andere strook enige opgelegde kansen, doch deze gingen door zijn „eenbenigheid" teloor. Van der Wel nam een vrije schop zeer listig, waarop Van Dijk een schot in zond. De keeper was echter op zijn post, al moest hij ook op de; knieën. Na een vlijmscherpe pass van Hoekema langs twee Ajacieden, faalde de middenvoor volkomen. Naderhand maakte deze zijn fout echer goed, door Van Drecht ten derden male het nakijken te geven. Een vierde doel punt werd v/egens buitenspel geannuleerd. Een lange pass van Bartels wist Koopman vlak voor de aanstormende Draaijer te onderscheppen. Rechtsbuiten Van der Wel liet de linker flank der Leeuwar dense defensie talrijke malen zijn hielen zien, doch het leverde niets op, ook al liet Arend enige goede voorzetten los. Eer zoever van Draaijer had de doelman niet dadelijk onder con trole, doch via de paal kwam het bruine monster toch in diem bezit. Michels werd een keer op onreglementaire wijze van dc bal gelopen, doch er klonk geen fluitsignaal. Bakker beproefde ook eens zijn geluk, doch hij kreeg nul op het request. Toen Haarms de linksbuiten wat al te stevig aanviel, ver wachtte men een penalty. Ajax mocht evenwel een vrije scho] nemen. Een verre schuiver ketste tegen een onzer doelpaler Door weifelend optreden van onze verdediging kreeg Van de Ley nog een kans, doch hij strandde op onze uitlopende keepei Al viel de zege géte Noorderlingen wat te groot uit, onver Het clubblad meldde dat bij een 2-0 stand 'tot overmaat van ramp' Boskamp het veld ruimde voor de enige reserve Draaijer, die blijkens het wedstrijdverslag toch twee maal dicht bij een doelpunt was. AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 83