r J £J J J - racJJoiJ De Hel van Deurne in 1939. Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto capaciteit van 60.000. De interlands van België vonden voortaan in de hoofdstad plaats, met uitzondering van de 'derby der lage landen', het duel tegen Nederland. Om die te behouden breidde men het Bosuilstadion uit, onder meer door het bouwen van een nieuwe overdekte tribune en extra ringen boven de staanplaatsen achter de doelen. De capaciteit steeg tot 41.000, maar solide was de nieuwe Bosuil niet. Op 4 februari 1939, één dag voor een wedstrijd, waaide tijdens een hevige storm het dak van de tribune. De brokstukken lagen her en der verspreid, maar gelukkig was er niemand dodelijk getroffen (bij de herstelwerkzaamheden overleed wrang genoeg wel iemand). Na de Tweede Wereldoorlog brak in de Bosuil de grote bloeiperiode van de 'derby der lage landen' aan. De 'Hel van Deurne' was vrijwel iedere interland tot de nok toe gevuld. Eind jaren vijftig, begin jaren zestig steeg het aantal aanvragen voor kaartjes voor de derby tot zo'n half miljoen! Het officiële toeschouwersrecord boekte men op 24 april 1960: 50.012 Belgen en Nederlanders waren getuige van een 2-1 overwinning van de Rode Duivels op Nederland, dat met de Ajacieden Ben Muller en Henk Groot aantrad. Opmerkelijk genoeg kwamen er één keer weinig mensen naar België - Nederland. Op 30 september 1964 waren er slechts 9.000 (1-0). Het Belgische elftal bestond geheel uit spelers van Anderlecht, en daar had het chauvinistische Antwerpse publiek weinig boodschap aan. De vaste clubbespeler van de Bosuil verging het vanaf de jaren zestig zeer wisselend. Antwerp wisselde tweede plaatsen af met een degradatie in 1968, de eerste in de clubhistorie. In de jaren zeventig en tachtig speelde Antwerp enige malen Europa-Cupvoetbal in een vol, maar wel steeds meer verouderend Bosuilstadion. Na de Heizelramp in 1985 met tientallen doden rond de Europa-Cupfinale tussen Juventus en Liverpool werden de veiligheidsmaatregelen ook in de Belgische stadions flink aangescherpt. De Bosuil werd daar het 'slachtoffer' van. De capaciteit daalde tot de helft, en met het afzakken van Antwerp in de tweede helft van de jaren negentig verloederde het stadion steeds verder. Besloten werd dat in 1998 de oude Bosuil afgebroken zou worden, om plaats te maken voor een modern stadion, dat gastheer zou kunnen zijn tijdens Euro 2000. Politieke en bestuurlijke intriges vertraagden de veranderingen, waardoor de Bosuil afviel voor het Europees Kampioenschap. Antwerp speelde tot afgelopen seizoen in AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000 71

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 71