Tijdens het afgelopen Europees Kampioenschap ontbrak het qua historie beroemdste stadion van België. Het Bosuilstadion in Antwerpen was jarenlang het decor voor de opwindende interlands tussen België en Nederland. De 'Hel van Deurne' is echter niet meer; met een capaciteit van slechts 13.000 toeschouwers is het anno 2000 een stadion in de marge. In 1974 overleefde Ajax tegen Royal Antwerp FC maar net (en niet terecht) de Hel. brede vijver. Tevens verrees er een monument ter nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers onder de clubleden. Op 1 november 1923 openden België en Engeland het stadion (2-2). Antwerp speelde in de jaren hierna een meer dan verdienstelijke rol in de competitie en het Bosuilstadion was dan ook geregeld vol. In 1928 verscheurde een bizar conflict club en stadion. Enige bestuursleden van de club, verenigd in de NV Antwerp Stadion, wilden de professionele toer op. In de Bosuil zouden tevens boks- en worstelwedstrijden gehouden moeten worden, naast onder andere wielrennen en paardenraces, zo vonden zij. De raad van beheer van Antwerp verkoos echter het amateurisme boven de ambitieuze plannen, met als gevolg dat de club niet meer welkom was in de Bosuil. Door de verbanning uit het stadion begon Antwerp de competitie zonder stadion. Ze vond onderdak op de velden van de stadgenoten Berchem en Beerschot. Op 7 februari 1929 legden de kemphanen het geschil bij en kon Antwerp, als amateurclub, weer terug naar de Bosuil. Dit meest tumultueuze seizoen uit de club- en stadiongeschiedenis kende een verrassende afloop: voor het eerst werd Antwerp kampioen van België. De bestuursleden die profvoetbal voorstonden waren inmiddels afgetreden. Het stadion was mede hierdoor in verval geraakt. Vrijwilligers zorgden er met schilder- en herstelwerk op het nippertje voor dat in het nieuwe seizoen de kampioen in een deugdelijk stadion kon spelen. Storm In 1930 kreeg de Bosuil concurrentie van een nieuw stadion in Brussel, het Heizel-stadion. Dat stadion had een AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 69