Een korte geschiedenis van Ajax en z'n shirts Op 5 juli, dezelfde dag waarop Ajax 1 de voorbereiding op het nieuwe seizoen begon, presenteerden Ajax en adidas de nieuwe kleding aan de pers. In het begin van de 20ste eeuw, toen Ajax nog in de tweede divisie speelde, was Ajax herkenbaar aan een rood-wit gestreept shirt. Toen Ajax in 1911 promoveerde naar de eerste divisie (de huidige eredivisie) moest Ajax van shirt veranderen omdat Sparta al een rood-wit gestreept droeg. Ajax veranderde het shirt in het nu welbekende en wereldberoemde witte shirt met de rode baan. Jarenlang waren spelers verplicht hun shirt zelf te kopen. Zo kwam het soms voor dat in hetzelfde elftal niet iedereen in hetzelfde shirt speelde. Tegenwoordig is dat wel anders. Adidas kleedt vanaf dit seizoen zowel de jeugd- als amateurelftallen. Daarnaast worden alle spelers voorzien van verschillende soorten voetbal- en hardloopschoenen. Vlak na de oorlog heeft Ajax zelfs een aantal jaren in de originele Arsenal-shirts gespeeld. Simpelweg omdat er niets anders Foto: Louis van de Vuurst voorhanden was en keeper Gerrit Keizer in 1928 bij deze club had gevoetbald en er nog wat contacten had. Zo rond 1950 was het nog gebruikelijk dat de thuisploeg het tenue aanpaste aan de bezoekende ploeg. Tegenwoordig is dit precies andersom en draag je als je uit speelt, het uittenue. Het Ajax-shirt zoals we dat de laatste jaren kennen werd wereldberoemd in de gloriejaren '70. Beelden van het revolutionaire voetbal van Ajax vlogen toen de wereld over en het shirt is sindsdien een waar exportproduct. Waar je ook op vakantie gaat, een Ajax-shirtje heb je zo gevonden. Sinds het begin van de jaren '80 staat de naam van de sponsor in de rode baan van het Ajax-shirt. In het nieuwe Ajax-tenue voor het seizoen 2000-2001 zijn tal van authentieke elementen teruggekeerd. AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 2000 43

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 43