Haarms-uitdrukking, ondersteund door de beroemde anekdote over Johan Neeskens, die hem zo ontroerde tijdens een Europa- Cupwedstrijd tegen Bayern München. In het clubblad van april 1977 vertelde Bob: 'Als voetballer van je vak bezeten zijn, erover praten, erover discussiëren, er helemaal voor leven. Vechten voor de overwinning, inzet, lachen, pijn lijden. Je moet als het ware door een muur heen. Ik geef je een voorbeeld dat me lang zal bijblijven. Het gaat over Johan Neeskens. Nees was zwaar geblesseerd, maar wilde toch mee. Met zijn voetbalspullen! Man, als je dat gezien had: hij kon zich nauwelijks voortbewegen. We hebben hem het vliegtuig in moeten dragen. Dat was op maandag. Dinsdags zegt hij mij: "Bob, we gaan het proberen." Ik antwoordde hem: "Je bent stapelgek!" Maar hij bleef erbij. Hij wilde zijn elftal niet in de steek laten. Enfin, spullen aan en daar gingen wij. Eerst heel langzaam lopen, hij stierf van de pijn maar ging door! Toen dribbelen. Langzaam. Sneller. Hij ging door die muur waar we het zojuist over hadden. Terug naar de plaats waar we begonnen waren en waar dokter Rolink wachtte, zegt Johan tegen hem: "Ik speel morgen." Ongelooflijk. Ik weet nog wel dat we beiden ontdaan waren.' Erelid en afscheidsfeest Volkomen terecht werd Bobby Haarms door voorzitter Van Praag benoemd tot erelid. Een onderscheiding die hem de handen voor de ogen deed slaan van emotie en blijdschap. Haarms heeft alles bij zijn club meegemaakt. Vijftien hoofdtrainers, prachtige successen. Er is geen assistent-trainer ter wereld die net zo'n grote erelijst achter zijn naam heeft staan als Bobby Haarms. Veel spelers zullen met weemoed terugdenken aan de tijd dat zij door Bobby werden hersteld. Totaal uitgeput naar adem snakken, alles vervloeken en weten dat ze eerst Bobby gehad moesten hebben voor ze bij de groep konden terugkeren. Foto: Yvonne Witte Foto: Yvonne Witte Michael Boogerd, Simon Tahamata en Dick de Groot overhandigden Bobby Haarms een cheque en twee fietsen. Bobby Haarms omhelst Sjaak Swart. Een erehaag van (oud-)spelers begeleidde de assistent-trainer naar zijn huldiging. AIAV MAT. A 7 I KI C III Ml innn 7Q

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 79