AJAX 'Als je wilt dat een boom een bepaalde kant opgroeit, moet je hem al jong vastbinden en die richting op geleiden' kwestie doet een verwoede poging niet vol trots te glunderen. Dat mislukt van oor tot oor. Haarms zelf roept zo hard dat de troika het horen kan dat Simon een hele grote gaat worden. Van alle kanten dringen de complimenten door voor het werk dat Tahamata heeft verricht. Desgevraagd legt hij aan een aantal Haarms-fans uit hoe de communicatie verliep. Lachend vertelt hij over de spoedcursus voetbalesperanto die hij de Chinezen gaf. Alle staccato-termen werden in het Engels uit het hoofd geleerd, maar hoe leg je Chinezen uit hoe je een muurtje bouwt? Tahamata: 'Op een gegeven moment kregen we een vrije trap tegen. Zij moesten in het muurtje, maar ze begrepen het niet. The wall," riep ik tot twee keer. Ik deed een soort pantomime waarbij ik zogenaamd met mijn vlakke hand tegen een muur sloeg. En ja hoor, daar gingen ze.' Het opvallende was dat Ajax International haast nog meer des Ajax' speelde dan Ajax zelf. Voor Tahamata is de begeleiding van het vreemdelinglegioen dan ook voor herhaling vatbaar. Volgend jaar wil hij graag weer in een soortgelijke functie actief zijn. De verdere toekomst is nog enigszins ongewis. 'Voorlopig is GBA een mooi tussenstation,' vindt Tahamata. Daar gedetacheerd kan hij in Tongeren te blijven wonen. 'Totdat de kinderen allebei het huis uit zijn wil ik in België blijven. Ze moeten hun school in hun eigen omgeving kunnen afmaken. Pas daarna is er eventueel een mogelijkheid om naar Nederland terug te komen. Uiteindelijk wil ik toch het liefste bij Ajax zelf aan de slag. Als jeugdtrainer, meer ambitie heb ik niet.' Tot die tijd voetbalt vader Simon met zijn zoons Didier (Racing Genk) en Jean- Michel (gaat studeren) op straat. Het hek voor de poort naar de garage dient als doel. Didier geeft bij de buren rechts voor; Jean- Michel van links. Tahamata: 'Laat papa maar afronden, roep ik dan, want ik sta graag in het midden. Heerlijk is dat. Het gaat ook nog altijd lekker.' Toch nog te vroeg gestopt dus? 'Je stopt altijd te vroeg,' zegt Tahamata. Op Ambon is het nog altijd oorlog. n overhandigd. De andere lange tafel, waar de spelers zaten, is dan al leeg. Kales loopt de trap op naar boven om ook de spelers nog een hart onder de riem te steken, twee dagen voor het Ajax-toernooi waaraan ze gaan deelnemen. Hij houdt hun voor dat men volledig moet toewerken naar dat toernooi, en dat het in eerste instantie er toch om gaat zo goed mogelijk te spelen en zo hoog mogelijk te eindigen. Maar belangrijk is ook dat de ploeg zich door middel van het gedrag zal onderscheiden. Hij refereert nog even aan de oefenwedstrijd die eerder die week van de Cl is gewonnen, met Hans Westerhof zelf als scheidsrechter, en laat in ieder geval Tahamata geïnspireerd achter. 'Hij kwam naar ons omdat hij dat zelf wilde,' zegt Tahamata. 'Het was voor mij en voor ons allemaal toch een bevestiging dat Ajax het belangrijk vindt waarmee wij bezig zijn. Ik vind dat mooi.' Een Canadese en Zwitserse trainer kijken inmiddels naar Eurosport, waar een ijshockeywedstrijd te zien is tussen hun twee landen. Op het toernooi is het vooral Ajax International dat opzien baart. In de finale wordt weliswaar van Brondby verloren, maar qua voetbal en spelopvatting was het elftal van Tahamata een volstrekte openbaring. Op het afscheidsfeest van zijn peetvader Bobby Haarms wordt Tahamata nog eens uitbundig gefeliciteerd door het drietal Kales, Van Os en Henrichs. De trainer in Foto's: Louis van de Vuurst 66 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 66