'Het moet toch in eerste instantie en vooral van de Toekomst zelf komen. Dat is toch het brandpunt' kampioen kunnen worden. Als je naar alle spelers afzonderlijk kijkt, heeft Nederland het beste elftal van de wereld. Daar komt niemand aan. Maar het gaat erom dat het een eenheid moet zijn. En er is altijd wel wat. In België niet. Denk maar niet dat er in België een probleem komt over de medische staf. Ie ziet het verschil al in de jeugd. Bij Ajax moeten spelers altijd iets terugzeggen. Ie zegt ze iets, en in plaats dat ze het gewoon aannemen, moeten ze proberen het laatste woord te hebben. Altijd een weerwoord. Dat zit erin en je krijgt het er bijna niet meer uit. Het gaat erom dat je er vroeg bij bent. Als je wilt dat een boom een bepaalde kant opgroeit, moet je hem al jong vastbinden en die richting op geleiden. Je moet niet wachten tot hij dik en stug geworden is. Ik ben voor een strenge aanpak. Ie moet de jongens met een slechte instelling direct wegsturen. Dat wordt toch nooit meer wat. Ie moet alleen verder met spelers die weten waarmee ze bezig zijn en die er alles voor over hebben. 'Ze hoeven mij niet aardig te vinden. Ik wil ze iets leren. En wie niet wil, heeft niets te zoeken bij Ajax. "Wat bent u streng voor ze," hoor ik soms van ouders. Hier bij Ajax, maar ook bij GBA. "Wat dacht u," zeg ik dan. "Dat we een sociale instelling zijn? Als uw zoon het liever leuk en gezellig wil houden moet hij bij de provincialen gaan sjotten in plaats van bij de landelijken.' de top kunnen halen. Maar talent alleen is niet voldoende. De wil om te slagen is er niet altijd. Af en toe lijkt het wel of ze al tevreden zijn dat ze in de Ajax-jeugd spelen. Ze vergeten te snel dat er honderden zijn die er alles voor over zouden hebben om het in hun plaats te proberen. Ze zijn niet leergierig genoeg. Terwijl het er volgens mij toch om moet gaan dat je in de ArenA terecht wilt komen. Zoals wij vroeger alleen maar voor ogen hadden dat we tussen die vier lichtmasten terechtkwamen. Ze worden allemaal met busjes opgehaald en hier afgeleverd. Alles ligt klaar, ze krijgen te eten en worden met school geholpen. Ze hoeven zich alleen maar met voetbal bezig te houden. 'Toen ik naar Ajax kwam, stapte ik na school om vier uur op de trein om van Tiel naar Amsterdam Amstel te reizen. Daar kwam ik aan om kwart over vijf en dan moest ik hopen dat ik tram 7 haalde. Zo niet, dan moest ik hollend naar de Meer. Ik schaamde als ik te laat kwam. Trainen van zes tot half acht, op de trein weer terug en om half elf was ik weer thuis in Tiel. En dat drie keer in de week. 's Zondags kwam je soms voor niets. Als je om tien uur moest spelen, zat ik al in de trein op het moment dat het veld werd afgekeurd. Kwam ik aan, met mijn vader, mijn moeder en mijn broer, en konden we met z'n allen met de eerste trein weer terug. Het lijken misschien onbelangrijke dingen, maar het vormt je karakter. Ie moet meer bedenken waarvoor je het allemaal doet. In Nederland wordt er weieens te gemakkelijk gedacht, en gaat men te veel van zichzelf uit. Volgens mij is dat ook een van de oorzaken waardoor Nederland zo weinig gewonnen heeft met zo veel generaties goede voetballers. Hopelijk gaat het op Euro 2000 beter. Maar let op de Belgen hoor. Dat is een heel sterk elftal. Vooral juist als collectief. En toch moet Nederland Foto: Yvonne Witte De Chinese muur In het AC Hotel in Amsterdam Zuidoost houdt algemeen directeur Frank Kales een toespraak voor de begeleiders van de Ajax International-jongens en de Ajax-staf onder leiding van Ian Pruijn. Kales stelt nog eens nadrukkelijk het belang van de jeugdopleiding voor de club. En dat Ajax International daar wat hem betreft een volwaardig onderdeel van uitmaakt. Hij stelt dat de beste spelers uiteindelijk toch naar Ajax zullen worden gehaald. Het kleurrijke gezelschap was niet zo verrast door de onverwachte komst van Kales dat er na afloop geen geschenk kan worden AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 65