•SiM&N (AHAMA(A vanuit de jeugd is altijd de kracht van Ajax geweest en zal dat ook altijd moeten blijven. Internationale vedettes komen immers niet voor Ajax spelen. Maar de balans tussen doorstroming en prestatie is kennelijk een moeizame. Er is een soort heimwee ontstaan naar onbevangen wervelende debutanten die ogenschijnlijk vanuit het niets kwamen en in werkelijkheid van Voorland. Zoals ooit Tahamata zelf. 'Daar heb je er weer een,' riepen de supporters dan, terwijl men elkaar huilend van geluk en ontroering om de nek vloog. 'Ajax heeft weer een blik opengetrokken.' Maar nu de aanvoer stokt, deugt er niets meer van de detailhandel die de jeugdopleiding geworden is. Men wil met alle geweld een nieuwe Vanenburg, Van 't Schip, Van Basten of Roy. Maar als Kevin Bobson slecht speelt, en hij houdt dat een paar wedstrijden vol, zijn er maar weinigen die de loftrompet steken over de ruimte die zo'n jongen krijgt om zich te ontwikkelen. De Utrechtse brug Tahamata zit bij GBA, maar werd ook gevraagd een project van Jan Pruijn, Ajax' manager opleidingen buitenland, te begeleiden. Een wereldelftal ging deelnemen aan een jeugdtoernooi van Ajax. De spelers werden geselecteerd op mondiale schaal. Ajax International werd bevolkt door spelers van Zwitserse, Engelse, Ierse, Belgische, Ghanese, Zuid- Afrikaanse, Canadese, Peruaanse, Mexicaanse en Chinese nationaliteit. Aan Tahamata de opdracht deze groep des Ajax' te laten spelen. Voor Tahamata zelf was het de mogelijkheid om aan het thuisfront nog eens te laten zien, wat hij als jeugdtrainer vermag. De liefde voor het oude nest is onverminderd groot, hoewel ArenA en Toekomst zelf geen herinneringen oproepen. Tahamata: 'Het gevoel in Amsterdam terug te zijn heb ik niet. Dat heb ik namelijk pas als ik de Utrechtse brug over rijd. Nu heb je het stadion en de Toekomst al ruim voor die brug bereikt. Heel gek, maar dat maakt voor mij het gevoel toch heel anders. Misschien moet het groeien, dat kan. Maar als ik hier op de Toekomst rondloop, heb ik wel weer het idee bij Ajax terug te zijn. Alles ademt hier toch Ajax, ondanks het grote verschil met Voorland.' Op de Toekomst wordt hij door alle oudgedienden bewonderend op de schouders geslagen, maar door de jongere spelers wordt hij nauwelijks herkend. Dat Foto: Yvonne Witte deert hem niet. Wat wel stoort is het soms ongedisciplineerde gedrag der jeugdige Ajacieden. 'Ik voel me hier heel erg prettig,' stelt Tahamata allereerst vast, wijzend op het design-interieur van het clubhuis. 'Het is allemaal even mooi en goed verzorgd. Het moet toch schitterend zijn om hier te mogen voetballen. Alleen, ik krijg af en toe de indruk dat niet iedere speler van Ajax er zo over denkt. Ik kan me nog herinneren dat ik op Voorland moest gaan voetballen. Daar had je de piepkleine kantine van Carel Kamlag. Van luxe was geen sprake. Als je dit dan ziet, moet de motivatie groot zijn om te slagen. Maar als ik dan een onderlinge oefenwedstrijd bekijk tussen Ajax International en een regulier elftal van Ajax, dan blijkt daar weinig van. Wij wonnen van ze, in de ArenA, onder leiding van Hans Westerhof zelf. Maar ik zag daar heel veel basisdingen fout gaan. Het kan toch niet zo zijn dat ik een Ajax-speler moet uitleggen hoe hij moet gaan staan als linksbuiten?! Hij ging gewoon steeds met zijn rug naar de tegenstander staan en nam de ingespeelde bal met buitenkant links aan. Ik zei tegen hem: "Als je nou gewoon met je rug naar de zijlijn gaat staan, en je neemt die bal met rechts aan, dan kan je daarna alle kanten op met de bal. Zou dat niet gemakkelijker zijn?" Hij keek me aan of hij zoiets nog nooit gehoord had. Daarom speel ik vaak positiespel. Vier tegen twee. In België, bij Ekeren, doe ik niet anders. Ze beheersen er de basis niet, dus dan moet je aan die basis beginnen. Je kunt het wel hebben over allerlei tactische details, maar hoe kan je die uitvoeren als je het begin nog niet beheerst? Aannemen en spelen zijn aan te leren. Dribbelen moet je kunnen; mentaliteit moet je hebben.' Tafel manieren Een verlegen jochie komt in het clubhuis van de Toekomst schoorvoetend voor zijn maatje vragen - in het Engels - in welke ploeg hij zo dadelijk moet spelen.He plays against you,' zegt de trainer terwijl hij met zijn vuist in zijn open handpalm slaat, als om aan te geven dat dat het duel der 'Alles op de Toekomst ademt Ajax, ondanks het grote verschil met Voorland AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 59