voorspelt de toeko Simon Tahamata is terug bij Ajax. Ooit maakte hij furore als linksbuiten, nu is hij als jeugdtrainer actief. En opnieuw valt hij op. Tahamata werkt bij Germinal Beerschot Antwerpen als Ajax' bruggehoofd in België. Foto's: Louis van de Vuurst Tahamata's wereld is schizofreen. Het sportieve ideaal heeft hij al meermalen gerealiseerd. Zijn diepste verlangen zal hij echter waarschijnlijk niet bewaarheid zien worden. Wat dus blijft is het politieke ideaal: een vrije republiek der Zuid- Molukken. Door de onlusten op Ambon is dat ideaal verder weg dan ooit. In de politieke wereld is het momenteel slecht toeven. Vandaar dat dit interview uitsluitend over voetbal gaat. 'Als je het veld opgaat,' zegt hij, 'als speler of als trainer, moet je niet met de Molukse zaak in je hoofd zitten. Dat gaat nu eenmaal niet.' Op het veld gaat het goed. Tahamata voelt zich er weer als een vis in het water. Het was ooit zijn droom om voor Ajax te voetballen. Die droom kwam uit. Net als de tweede droom die hij had: na zijn actieve loopbaan weer bij Ajax in dienst komen als jeugdtrainer. De laatste jaren is Ajax bezig om de kweekvijver te laten begeleiden door oud-spelers, in de hoop en verwachting dat zo het karakter van de club het best wordt bewaakt. Tahamata werd 'tewerkgesteld', zoals hij het zelf noemt, bij Germinal Beerschot Antwerpen, een van de satellietclubs van Ajax. Daar moet hij helpen de jeugdige talenten naar Ajax' wensen te scholen. De organisatie van de multinational Ajax wordt steeds breder. Zowel de wortels als de vertakkingen grijpen om zich heen. Zuid- Afrika, Ghana en België zijn de landen waar Ajax belangen heeft in clubs. Het door Raymond Bouwman einde van de expansiedrift is nog niet in zicht. Of het daarmee allemaal beter wordt, moet de toekomst leren. Adviseur b.d. Cruijff blijft volhouden dat de opleiding van Ajax om zeep is geholpen. 'De kritiek komt niet van de minsten,' zegt Tahamata. 'Ze blijven maar zeggen dat ze niet doorkomen, de talenten. Maar ze vergeten dat het bijna onmogelijk is om jonge spelers in te passen op het moment dat het met het eerste elftal niet goed gaat. En een trainer kan tegenwoordig niet meer zoveel risico nemen. Hij moet presteren; er moeten resultaten komen. Denk je nou echt dat er ruimte is om spelers uit te proberen als je alle zeilen bij moet zetten om Europees voetbal te halen? Niemand feliciteert je met een beloftevol debuut van een jonge speler zo hevig als met de plaatsing voor Champions League. Niet dat het er voor een trainer alleen maar om gaat om zelf het hoofd boven water te houden, maar de club als geheel stelt andere eisen.' De prioriteiten liggen inmiddels inderdaad wat scherper. De Champions League halen is een must om internationaal bij te kunnen blijven. Het financiële verschil met de UEFA Cup is enorm. Maar het verlangen naar nieuwe beloftevolle spelers is nog altijd even groot. De doorstroming e AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 56