'IEPEREENISfUERVOORPEWEPSTRWPZÖ SOL IN AEPIKAZlNqEN EN KLAPTEN PE SPELERS IN PEKLEEPKAMER.' spelen. Na het bidden voel ik me beter. 'Iedereen is hier voor de wedstrijd zo stil... In Afrika zingen en klappen alle spelers in de kleedkamer. That gives us a spirit. Voorheen vond ik het moeilijk zo ingetogen een wedstrijd in te gaan. Nu ben ik eraan gewend. Dat geldt eigenlijk voor alles: I feel something white inside Yakubu zag zijn ontdekkingsreis van Ghana naar Amsterdam inmiddels bekroond met een verdienstelijk debuut en daaropvolgend een handvol wedstrijden op het hoogste voetbalpodium. Via de Al en het tweede elftal stoomde hij door richting hoofdmacht. De reeds behaalde successen vervullen hem met trots. Gedeelde trots: 'Het doet me wat te zien hoe trots anderen op me zijn. Ik heb "pa" en "ma" (pleegouders Kok, RJ) altijd beloofd in de ArenA zo goed mogelijk te zullen spelen. Nu heb ik de mogelijkheid die belofte in te lossen.' Zijn biologische 'pa' en 'ma' in Tamela, de plaats in Ghana waar hij opgroeide, worden na iedere wedstrijd telefonisch op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen. Na het ter sprake komen van zijn ouders, valt een korte, breekbare stilte. 'Ik denk vaak aan mijn ouders en broertje. Mijn ouders zijn enige tijd geleden gescheiden. Ook daar gaat mijn aandacht naar uit. Dat maakt het weieens lastig me honderd procent op het voetbal te richten.' Ontdekking De eerste aandacht van de Ajax-scouts werd gewekt tijdens wedstrijden van het Ghanese elftal van spelers onder de zeventien jaar. In Nederland speelden de talenten uit Ghana een wedstrijd tegen een elftal Oranje-talenten, dat geleid werd door 'bondscoach' Hans Westerhof. Toen vervolgens ook hoofd-scouting Ton Pronk tijdens een internationaal toernooi in Egypte overtuigd raakte van de kwaliteiten van Yakubu was de overgang in feite al beklonken. 'Van de kans ooit in Nederland te mogen voetballen kan je alleen dromen. Ik had in ieder geval nooit verwacht ooit een contract bij Ajax te tekenen. Toen mister Pronk voor de eerste keer contact zocht, dacht ik dat hij alleen iets over de wedstrijd wilde weten.' Het korte onderhoud dat hij rondom de wedstrijd tegen Nederland met Westerhof had, staat hem eveneens nog helder voor de geest. Niet meer dan een free talk, maar gezien de ontwikkeling van zijn carrière saillant. Eenmaal overgekomen uit Ghana trof het AJAX MAGAZINE JUNI 2000 33

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 33