Honderd jaar eenzaamheid Het afwachten aan de rechterzijkant. Laag in de heupen, een beetje dromerig. Hij beziet de activiteiten elders, ver weg hoe dichtbij ook, met de blik van een schilder die wacht tot de inspiratie hem bereikt heeft. Een man naast, voor of achter hem, in elk geval dicht bij hem in de buurt, onhandig als een houten schaduw, kijkt ook. Maar anders, gespannen, angstig dat de inspiratie inderdaad naar die rechterzijkant waait en bezit zal nemen van de ander. De inspiratie heeft de vorm van een ordinaire bal. Een rond ding van leer of kunststof of een combinatie van die twee. Zo ver weg en misschien toch dichtbij lijkt dat ronde ding banaal. Banaal en zo gevaarlijk en vol geest. Zij zijn een beetje eenzaam, zo met zijn tweetjes aan de rand van het veld. De een is eenzaam in twijfel, de ander eenzaam in de hoop en het geloken verlangen. Want de bal komt niet. Daar verderop gaat het ding heen en weer, het lijkt voet-vijandig, geladen met een anti-magneet. Niemand wil relatie. De man die op inspiratie wacht, zakt nog iets verder door de heupen. Dan wandelt hij een paar passen. Naar voren, naar achteren? Het maakt niet uit. De man die met hem wacht in vrees, wandelt mee. Gaat er iets gebeuren? Maar nee. Er gebeurt niets. Zonder zijn handen te gebruiken krabt de man zich achter de oren. Je voelt het hem doen. Waar blijft de bries die hem tot leven wekt? Moet hij de drukte van chaos en zinloze bedrijvigheid gaan zoeken? Maar wat heeft hij daar te zoeken. Het lost niets op. De afstanden worden te groot, de inspiratie kan worden ondermijnd, wegvloeien in een doodschop op de achillespezen. Hij weet dat zijn tegenstander weet: de achillespees. Zwakke plek. Stukje dun barstrijp kristal dat door tien zwachtels niet te beschermen is. Opeens steekt er bij het balgewoel een stormpje op en de bal belandt met een boogje aan de zijkant. De voeten voeden zich met elektriciteit, zij ontvangen de bal die plotseling ordinair bijzonder wordt. Er valt een blosje over het leer, hier voelt de bal zich ingebed in genegenheid en begrip. Inspiratie licht op, verspreidt zich over het kleine gebied van eenzaamheid en straalt. De man met vrees voelt dat de adrenaline in zijn bloed vooral paniek meestuwt. Wat gaat er gebeuren? En waar? En hoe? Ook hij heeft het licht van inspiratie gezien en ook hij heeft de elektriciteit in de voeten waargenomen. Het is te snel gegaan om een schop op de zwakke plek te kunnen geven. En zou hij dat ook moeten doen? Gewetensnood zaait nog meer onbalans in het lijf van de houten schaduw. Afstand houden of contact zoeken? Verbazingwekkend snel is de man met de lage heupen. Onverwacht snel. Te snel. De bal is niet te raken, vlot volgt het lichaam de impulsen die vol met schijn zitten. Schoudertje naar rechts, voet-veegje naar links en dan weer andersom. Of toch weer niet. Het gaat te snel. Voeten vol wonder, een geest die bliksemt van de inspiratie die hem zojuist is aangereikt. Links-rechts, rechts-links. Onzichtbaar zien, hoeken zoeken. Onmerkbaar kijken, voeten zoeken. Delicaat is het afscheidsgebaar. Als wuiven met zachtlederen handschoen. Vaarwel mijn vriend, ik stuur je naar de heerlijke plaats van doelpunt, het paradijs van lijn- overschrijding, naar een hollende negen, elf of dertien. De ogen volgen. Glimlachend laat de bal zich door de lucht dragen, nagenietend van het magische intelligentie-moment. Het duurde niet te lang, lang genoeg, toch te kort. De blos verdwijnt, de eenzaamheid trekt weer een ander kleurtje aan. Scharrelend aan de zijkant van een veld. Bewaakt door een man vol vrees die ooit zijn gewetensnood en twijfel zal wegspuwen en onbarmhartig respectloos het achilles-been al klieven. Brian Laudrup speelde in het jubileumjaar voor Ajax. Een ouderwetse voetballer. Hij was een eenzaam pareltje overlopend van balgevoel ter rechterzijde van het veld. Clever Magic was mijn bijnaam voor de Deense prins bij wie de bal zijn simplisme verliest en promoveert tot inspiratie-drager. In het seizoen van middelmaat en identiteitsverlies legde hij zo nu en dan, wanneer de bal bij toeval in zijn voeten belandde, een blokje twinkelend goud op het veld. Eenzame momenten die zorgden voor heimwee en bitter genot. Zo kan het voetbal zijn. Zo volmaakt in alles wat met de relatie met de bal van doen heeft. Ontvangen, kneden, aaien, sturen, versturen. Luster spint zich om de bal in de nabijheid van zijn voeten, luster die vervliegt tijdens zijn vlucht naar ordinaire oorden. Eenzame klasse in een jubileumjaar. Schoppers schoppen, geblinddoekte rechters fluiten niet. De man aan de zijkant van het veld zakt door zijn lage heupen en voelt de barsten in zijn kristallen hiel. Clever Magic wacht niet langer op inspiratie. De electriciteit, het blosje, de luster, ze zijn weg. Eenzaamheid blijft leeg achter. COLUMN door David Endt AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 23