Michael Laudrup stopt definitief Maar het gebeurde op een klassieke zondagmiddag met negen wedstrijden die om half drie begonnen (toen we het stadion uitreden, zag je de inzittenden van de auto's naar de radio met de nabeschouwingen luisteren - heerlijk geluid). Het dak was open, de wedstrijd spannend, het gras goed, er waren geen rellen en Bobby Haarms werd terecht gehuldigd. Hij is een man zonder samenwerkingsverband: hij is van Ajax en niet van Willem II, Volendam, Telstar of Johannesburg. Jan Mulder in de Volkskrant van 8 mei Het best bewaarde geheim van Bussum: Johanna Mulder geeft (gordijnen gesloten) Jan Bobby-training. Hugo Borst in Algemeen Dagblad van 9 mei Frank Kales begreep als geen ander dat populaire Bobby behouden moest blijven. Niemand schijnt het cynisme van de algemeen directeur van Ajax te doorzien. Bobby als Adviseur Gras in de Arena: hij kan er niets aan verzieken, maar er is ook geen eer aan te behalen. Als Bobby zijn club eindelijk een echte dienst wil bewijzen, luidt zijn bindende advies: dak eraf óf een nieuw stadion. Kales zal weigeren. Bobby dreigt op te stappen als Adviseur Gras. Hij weet F-side, vijfde colonne en de media achter zich. Kales zegt nee. Bobby voegt de daad bij het woord. Hij is weg! Opstand. Kales vertrekt (met afkoopsom). Bobby terug. Het zal het begin zijn van Het Nieuwe Ajax. Oude tijden herleven. Dankzij Bobby. Hugo Borst in Algemeen Dagblad van 9 mei Metro, 19 mei 2000 Arme Frits en Rietje, de ouders van Grim, misschien wel de aardigste mensen die de wedstrijden en trainingen van Ajax bezoeken. Zij zijn trots dat hun Fredje uiteindelijk is uitgegroeid tot keeper van Ajax 1. Maar die verwensingen gaan natuurlijk door merg en been. Alsof je daarvan beter gaat keepen. Rim Vóórhaar in Het Parool van 9 mei Een paar uur later beweerde Johan Cruijff: "De ballon gaat net zo lang te water tot-ie barst." Wie zoiets durft te zeggen, kan geen ego hebben. Freek de Jonge in Het Parool van 11 mei Weer wat later kroop de nederigste journalist van Nederland de kont van Louis van Gaal in. De trainer van Barcelona wil nog wel eens kribbig zijn tegen het journaille, maar hij liet Mart Smeets zijn ontlastingpoort binnen als Gerard Reve Joop Schafthuizen. Alleen Marts kop stak er nog uit. En zo dribbelde het duo, bespot door het Catalaanse supportersgajes, naar de persconferentie. Freek de Jonge in Het Parool van 11 mei Er is één ding nog dommer dan voetbalsupporters. Aandacht besteden aan voetbalsupporters. Freek de Jonge in Het Parool van 12 mei Natuurlijk is het, als je in Peking bent, verleidelijk een taxi te nemen naar de Verboden Stad. Of desnoods een fiets te lenen bij de Nederlandse ambassade en daarmee naar de Yonghe Gongtempel te rijden om Boeddha te zien in meer dan tien verschillende gedaanten. Om maar te zwijgen van de mogelijkheid de straat over te steken en naar het Lufthansa-centre te lopen om voor een prikkie de prachtigste Chinese keramiek, houtsnijwerk en andere kunstnijverheid te kopen. En dan zijn er nog het Plein van de Hemelse Vrede en het Museum van de Culturele Revolutie. Maar er gaat niets boven een potje klaverjassen in de airconditioned lobby van het hotel, vooral als de kaarten een beetje Het spel van PSV was verrassend goed. En dan natuurlijk de schitterende tweede plaats van Heerenveen, waarmee de meeste Ajax-fans wel vrede kunnen hebben, vermoed ik. Het seizoen is nog niet eens voorbij. Het EK staat voor de deur (met welgeteld één Ajacied in de selectie van Oranje) en Louis van Gaal stapte op bij Barcelona. Wat een gekkenhuis is het daar. Halve finale Champions League, tweede plaats in de competitie en de halve finale in de nationale beker. Bij Ajax dromen we hiervan, maar in Barcelona kost het voorzitter en trainer de kop! En ook hierin hebben de heren media een rol gespeeld, blijkens de nu al onsterfelijke woorden van Don Louis toen hij zijn ontslag bekendmaakte: 'Beste vrienden van de media, ik stop ermee, ik ga weg. Gefeliciteerd!' Ik kreeg even heimwee naar de gouden tijden in onze eigen perskamer. Mooi ook, de manier waarop Don Louis Spaans spreekt. Hoe zal het Co straks vergaan? Hij heeft altijd iets met de pers gehad. Staat graag in de schijnwerpers en weet hoe hij de vrienden van Don Louis moet gebruiken wanneer hij ze nodig heeft. Maar wordt ook zenuwachtig als de vrienden van Don Louis het op hem gemunt hebben. Zijn positie is dan ook bij voorbaat niet te benijden. De messen zijn geslepen, de pennen ook. Ajax zal kritischer dan ooit worden gevolgd (ook door JC!). De technische staf is volledig nieuw, Laudrup (onze sterspeler) moest plotseling stoppen en de verdediging is vooralsnog zo lek als een vergiet. Elke verkeerde aankoop of misstap in de competitie zal door Co moeten worden verklaard. Want ook de heren media (de meeste van hen zijn van oudsher Ajax-supporter) pikken het niet m LOOPBAAN DEENSE SPITS AJAX ABRUPT BEËINDIGD VANWEGE BLESSURE ACHILLESPEES pagina 14 AJAX MAGAZINE JUNI 2000 225

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 225