training op woensdagmiddag duurt anderhalf uur, op zaterdag wordt er met grote cijfers gewonnen. De trainingen zijn voor Sacksioni het walhalla, ook al stellen ze weinig voor. 'Een beetje ravotten met elkaar. Er werd gekeken op welke plaats je het beste kon spelen. Bij mij heeft dat van het begin af vastgestaan. Ik speelde rechtsbuiten of middenvoor.' Halverwege 1964 kiest de ledenraad van Ajax jaap van Praag als nieuwe voorzitter. Het is de tijd dat de betaalde amateurvereniging Ajax op weg is te veranderen in de semi-profclub Ajax. In de zomer van 1964 ontvouwt jeugdbestuurslid loop Martens in het Ajax Nieuws de 'doelstelling van jeugdvoetbal in een betaalde voetbalvereniging'. Uitgangspunt bij Ajax moet volgens Martens zijn 'uit het grote aantal jeugdspelers, door middel van een strenge selectie, te zijner tijd de beste krachten over te hevelen naar de afdeling betaald voetbal'. Een 'bikkelhard' proces, schrijft Martens, waarin geen plaats is voor 'sentimenten'. Niettemin mag een club als Ajax nooit het belang uit het oog verliezen van 'het aankweken bij het jonge individu van verschillende culturele waarden als plichtsbetrachting, verantwoordelijkheidsgevoel, opofferingsgezindheid, gemeenschapszin, wilskracht, bescheidenheid, eerlijkheid en nog zoveel andere eigenschappen waardoor deze jonge mens ook in de burgermaatschappij tot een sieraad kan uitgroeien.' Theorie en praktijk zijn in die jaren niet hetzelfde. Sacksioni is intussen van de pupillen (10 tot en met 12 jaar) overgegaan naar de B-junioren (12 tot en met 15 jaar) en er wordt serieuzer getraind. Er zijn baloefeningen, er worden wedstrijdsituaties nagebootst en trainers als Cor Brom en Jany van der Veen vertellen over tactiek. Maar dat bij Ajax 'culturele waarden' worden overgedragen, heeft hij nooit ervaren. 'Een "visie" was er niet bij Ajax. Ik heb er althans niets van gemerkt. Mijn jaren bij Ajax heb ik heel intens beleefd. Daar heb ik van geleerd. Maar dat had evengoed kunnen gebeuren bij een andere club, of als ik was gaan volleyballen.' Ajax is in zijn herinnering vooral een club van mensen als Wim Schoevaart: 'nette mannen met hoeden' die de jongens weieens apart nemen om ze, op gedragen toon, te doceren over de grootsheid van Ajax en over kansen die ze moeten grijpen. Meer was, zegt Sacksioni, wat hem betreft ook niet nodig. 'Ik liep keurig in de pas. Ik wist wat mijn plichten waren. Ik was netjes, daar hoefde de club mij niet op te wijzen.' Niettemin, zegt Sacksioni, golden bij Ajax wel degelijk normen. Wie zich er niet aan conformeerde, moest vertrekken. Het aardige vriendje met wie hij eens meeging naar Galeries Modernes in de Reguliersbreestraat waar hij tot onthutsing van Sacksioni opeens een greep in de kassa deed, was twee weken later afgevoerd van de ledenlijst. 'Zulke dingen werden bij Ajax absoluut niet getolereerd. Ik heb me er altijd over verwonderd dat het bijvoorbeeld johnny Rep is gelukt door te breken. Een fantastische, heerlijke voetballer. Maar tegelijk een lapzwans. Een klaploper, met een wedstrijdmentaliteit van niets. Iemand die alle regels aan zijn laars lapte, niets serieus nam en altijd de kantjes eraf liep. Ik heb voortdurend gedacht dat hij eruit zou worden geschopt. Maar juist hij deed het goed bij Ajax. Ik heb er veel aan gehad lang met al deze verschillende mensen te zijn omgegaan en te zien hoe iedereen reageert op de regels die hun omgeving stelt. De één steelt bij Galeries Modernes, een ander ontwikkelt zich tot een wereldvoetballer: het heeft me inzicht gegeven in het gedrag van mensen.' Waarom hij op z'n elfde zo nodig een gitaar wilde hebben is hem een raadsel. Interesse thuis voor muziek was er nauwelijks; van het gezin speelde niemand een instrument. Anderhalf jaar heeft hij gitaarles, tot zijn leraar overlijdt. Van dan af is hij op zichzelf aangewezen. 'Ik zal alleen op mijn kamertje te spelen en kon daarom niet beoordelen of het iets voorstelde wat ik deed. Er was lange tijd nooit iemand die tegen me zei: "Zo, jij speelt leuk, zeg." Pas nadat ik me had aangesloten bij een bandje kwam ik mensen tegen die me goed vonden.' Op de ulo is hij een goede leerling. Maar hoe meer hij gaat puberen, hoe opstandiger hij wordt. In het klassikale schoolsysteem gedijt hij slecht. Als hij klaar is met zijn opdrachten moet hij met z'n AJAX MAGAZINE JUNI 2000 217

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 217