kan ik urenlang achtereen bezig zijn met mijn muziek. Als ik m'n gitaar dan uiteindelijk neerleg, denk ik tien minuten te hebben gewerkt. Leeg voel ik me op zo'n moment, totaal leeg. Zoals vroeger na de IP training. Euforisch ook, zeker als me is gelukt wat ik voor ogen had. Het komt in de buurt van het ultieme geluksgevoel. Ik leef daarvan, het is mijn voeding.' De componist Sacksioni heeft geleerd van de voetballer Sacksioni. Voetbal heeft als voorbeeld gediend voor de manier waarop hij later muziek is gaan maken. 'Een voetballer laat dingen op het veld gebeuren. Bewust. Door onverwachte dingen te doen, verras je je tegenstander. Ik heb daarin altijd een parallel gezien met componeren.' Niet alles is het gevolg van een bewuste handeling, intuïtie is minstens zo belangrijk. 'Er gebeuren op een veld meerdere dingen tegelijk. Een goede voetballer voelt aan hoe hij daarop moet reageren en anticiperen. Van tevoren weten wanneer je moet handelen, van tevoren weten dat je een stapje naar links of naar achteren moet maken. Het is wat Louis van Gaal noemt "een wedstrijd lezen". Ik was een heel intuïtieve speler. De betere voetballers beschikken volgens mij allemaal over een sterk ontwikkeld "intuïtief systeem".' Intens heeft hij de jaren bij Ajax beleefd. Maar niet alle herinnering aan vroeger is glashelder. Benieuwd is hij nog steeds of hij werkelijk tot de 'betere voetballers' behoorde. Natuurlijk, zegt Sacksioni, als je als jochie van acht een bal met gemak driehonderd keer op je voet laat stuiteren, weet je al vroeg dat je boven het gemiddelde uitsteekt. Goed, vanaf z'n eerste jaar bij Ajax speelde hij altijd moeiteloos mee in de hoogste elftallen, voerde aan het einde van ieder seizoen de lijst met topschutters aan. Aan de andere kant: hij was een late groeier, en dat gaf hem in fysiek opzicht een achterstand op veel van zijn medespelers. En een bal koppen bijvoorbeeld, deed hij nauwelijks; twee zware hersenschuddingen kort achter elkaar hadden van hem al vroeg iemand gemaakt die vaak last had van migraine. En toch waren er voldoende die zijn 'onnavolgbare passeertechniek' roemden en die hem vergeleken met leeftijdgenoten als Johnny Rep of Sjoerd Ruiter. Maar Rep en Ruiter waren beter, zegt hij. Hoewel: iederéén was goed, ook anderen als Robbie Speyer, Jantje de Koning, de broers Henny en Rob Vredenbrecht. En George van Bockel, die op die lenteavond-training zo vernietigend onder vuur werd genomen. 'De dingen die je doet zijn snel gewoon. Ik heb mezelf nooit zien voetballen. Ik had graag eens filmopnamen van mezelf willen terugzien, om objectiviteit en subjectiviteit van elkaar te kunnen scheiden.' Sommige vragen zullen altijd vragen blijven. Andere niet. Is hij pas in 1962 lid van Ajax geworden? Hij had gezworen dat het twee jaar eerder was. Namen, jaartallen: Sacksioni vergeet ze bijna ter plekke. Het lijkt ruimte in zijn hoofd te geven voor componeren, iets wat hij liever doet. Zonder een noot op te schrijven of op te nemen, werkt hij het liefst aan verschillende stukken tegelijk. Blind simultaan. 'Als het ene stuk niet vlot, stap ik over naar het volgende. Ik sla alles in m'n hoofd op en daar blijft het ook zitten. Ik zou in paniek raken als ik in een compositie vastloop, zonder een stuk te hebben waarop ik kan terugvallen. Ik ben nieuwsgierig van aard, maar ik wil niet weten hoe zoiets werkt in m'n hoofd. Ik ben bang die kunst te verliezen, zodra ik er een vinger heb achter gelegd.' Zolang er vragen zijn heeft hij over gebeurtenissen van vroeger geen afgerond oordeel. Misschien, zegt hij, heeft hij bij Ajax dingen meegemaakt die voor zijn latere leven belangrijker zijn geweest dan hij eerst dacht. Wedstrijden spelen onder het oog van een kritisch publiek. Trainingen waarbij je niet alles over je kant kon laten gaan. 'Terwijl ik dacht dat ik het heel goed deed, kreeg ik soms ongenadig op m'n donder. Dat zijn momenten dat je voor jezelf moet opkomen. Mogelijk heb ik daardoor meer lef gekregen. Misschien heeft het me net dat duwtje gegeven om op een podium te gaan staan. Ik was een heel bescheiden jongetje. Ik ben niet opgegroeid in een omgeving waarin me zelfvertrouwen werd bijgebracht. Ik sta nu avond aan avond voor een zaal mensen. In m'n eentje. Ik ben trots op mezelf dat ik het aandurf.' Liefde voor voetbal is erfelijk overdraagbaar. Daarvoor zijn vaders verantwoordelijk. Vanaf hij zich kan AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 213