VI fcUITENSTAANDER door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx vooral, door te winnen. En doordat er altijd werd gewonnen, was het niet moeilijk sportief te blijven. Nu hij het volgend seizoen bij de A- junioren gaat spelen, mag hij al vast een keertje meetrainen met 'de grote jongens'. Zestien, zeventien jaar zijn ze en hij kijkt enorm tegen ze op. Vooral omdat ze stuk voor stuk zo goed voetballen. Eentje steekt er in zijn ogen boven uit. Het is dezelfde speler die tijdens de training de scheldkanonnade van de dienstdoende oefenmeester, Jany van der Veen, over zich heen krijgt. 'Ik begreep er helemaal niets van. Zoiets was totaal nieuw voor me.' Na de zomer zal Sacksioni zelf ervaren wat het is mee te doen bij de A-junioren, bij Ajax het voorportaal van het betaalde voetbal. Rechtsbuiten speelt hij meestal. Maar de tijd van lekker pingelen en zoveel mogelijk scoren is voorbij. Meeverdedigen moet hij, 'terugschakelen', en als hij dat even vergeet krijgt hij de wind van voren. 'Er werd gescholden, kritiek geleverd. Het kwam op mij als keihard over. Waarschijnlijk is het allemaal minder hard geweest dan ik nu denk. Pas jaren later begreep ik ook pas dat zulke scheldtirades waren bedoeld om je te "prikkelen".' Ruim dertig jaar later vindt Harry Sacksioni (1950) het nog steeds 'volstrekt logisch' dat hij de kritiek accepteerde. Je doet iets heel erg graag, zegt hij, en dan heb je er ook alles voor over. 'We wilden bij Ajax allemaal verschrikkelijk graag. Ik ook. Ik gaf me volledig. Iedere training, iedere wedstrijd.' Als hij nu traint, gebeurt dat met dezelfde overgave als toen. Wie zo fanatiek is, zegt hij, is ongeschikt anderen iets te leren. Hij heeft het weieens geprobeerd jonge jongens voetbaltraining te geven, of beginners het gitaarspel bij te brengen. Zitten er altijd van die gastjes bij die weigeren iets te doen. 'Ik walg bij de gedachte dat iemand gaat zuchten als ik vraag iets simpels uit te voeren. Ik ben bang dat ik gelijk zal roepen: "Doe het dan niét, maar sodemieter dan ook gelijk op!"' Het gaat om instelling, zegt hij. Het gaat ook om de 'intensiteit', om 'de mate waarin je iets beleeft'. In de jaren dat hij voetbalde ging hij helemaal op in het spel. Een wedstrijd duurde nooit langer dan drie minuten. Naar zijn gevoel dan. En als hij musiceert en componeert ervaart hij dezelfde 'tijdloosheid'. Vroeger kon hij kapot van de training thuiskomen, om zich daarna urenlang 'als in een trance' met zijn gitaar in z'n kamer op te sluiten. 'Nu nog AJAX MAGAZINE JUNI 2000 211

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 211