Foto: Yvonne Witte training fietsten we gezamenlijk naar huis. We gingen wel eens met een groepje mee naar Jan Draayer thuis. Die had heel veel jazz-platen. Gingen we bij hem naar jazz luisteren.' Douches 'Ajax had veel aanzien. Als je bij Ajax speelde, werd je meteen in het hoogste schoolelftal opgesteld. Ik heb bij Ajax een magnifieke jeugd gehad. In mijn ogen was het heel goed geregeld. Van vriendjes die bij andere clubs speelden, hoorde je dat het bij hen anders was. Toen ik vlak na de oorlog bij Ajax ging voetballen, hadden we thuis nog geen douche. Bij veel vriendjes was dat ook het geval. Die moesten naar de gemeentedouche of thuis in de tobbe. Ajax had wel douches. Zo douchte ik in ieder geval twee, drie keer in de week. Een andere sensatie was cerise. Op een gegeven moment kreeg je boven in het restaurant van de Meer cerise, een kersenlimonade van Hero. Dat kreeg je niet bij alle clubs. In de kleedkamer zeiden we na afloop al handenwrijvend tegen elkaar dat we zo meteen een cerise gingen nemen. Ik kon me heerlijk verkneukelen op cerise. 'Ajax werd overal uitgenodigd. Men was blij als Ajax op je toernooi kwam. Bij Ajax hadden we een prachtig jeugdtoernooi om de Insulinde Cup. Dan speelde je ook op het hoofdveld. Dat was wat. Er was vrij veel publiek.' Rond Quakernaats debuut in het eerste speelde ook een ander toernooi: Europa- Cupvoetbal. Voor het eerst zou landskampioen Ajax een paar weken later aan dat toernooi meedoen, middels twee duels tegen Wismut. 'Dat leefde niet echt binnen de club. "Wat zullen we nou gaan beleven?", dat was een beetje de teneur. Ik 3-11-1957: BW-Ajax 0-1 (0-1) Scoreverloop: 35. Van Ham 0-1 Scheidsrechter: Wim Beltman Toeschouwers: 10.000 BW: Van de Burgt; Kerssens, Johnson, Burgerhof, Remmers; Van Hintum, Van Beurden, Berkelmans; Van Roessel, Van Overbeek, Heymans Ajax: Pieters Graafland; Van Mourik, Wim Feldmann, Van Ham, Anderiesen; Quakernaat, Den Edel, Swart, Bleijenberg, Van der Kuil, Schmidt (Ouderland) Bron: Evert Vermeer weet zeker dat een derby tegen Blauw Wit of DWS veel belangrijker gevonden werd.' Boksen De competitie voor de tweede elftallen was eveneens belangrijk. Quakernaat heeft er goede herinneringen aan. 'Het niveau was hoog. Weet je met wie ik nog veel heb samengespeeld? Rinus Michels. Die had een rugblessure en probeerde via Ajax 2 terug te komen. Michels gaf les aan doofstomme kinderen. Na afloop van een wedstrijd stonden zijn leerlingen op de ramen te tikken. Ging hij naar buiten om met ze te praten. Michels kon ook heerlijk zingen. Samen met Dick Maurer, een Volendammer, stond hij regelmatig in de gangen bij de kleedkamers te zingen.' Frustratie en spijt over het mislukken van een semiprofcarrière heeft Quakernaat niet. 'Ik was boos op het bestuur. Bovendien heb ik niet zo snel ergens spijt van. Gedane zaken nemen geen keer. Frappant is wel dat ik later merkte, dat ik destijds wél vrij voor die trip naar Zuid-Afrika had kunnen krijgen. Alleen, ik wist toen nog niet de weg binnen de organisatie. Later kreeg ik voor wedstrijden van Go Ahead wel vrij. Als ik was meegegaan naar Zuid-Afrika, had ik een contract bij Ajax gekregen. Dan was mijn voetballoopbaan misschien heel anders gelopen. Maar dat weet je niet. Voetbal is een kwestie van vraag en aanbod. In mijn tijd was er op mijn plek vrij veel concurrentie. Bennie Muller was bijvoorbeeld een enorm talent. En ik vind: als je echt goed bent, kom je er. Later waren er periodes bij Ajax dat er mensen in het eerste stonden van wie ik dacht: tien jaar eerder had je dat nooit gehaald. Ik had in ieder geval de mentaliteit om te slagen. Ik was behoorlijk pittig, hield niet van dat halfslachtige. Op mijn vijftiende ben ik nog met Loek den Edel op bokstraining gegaan. En op een gegeven moment zei men tegen me 'jij kunt wel een beetje boksen, wil je niet een keer wat wedstrijden boksen?' Nou, dat vond ik wel leuk, maar ik was door Ajax ook opgegeven voor het Amsterdams jeugdelftal. Het jeugdbestuur verzekerde me dat als ik zou gaan boksen, ze de aanmelding voor het Amsterdams jeugdelftal zouden intrekken. Evengoed ben ik toch gaan boksen. Dat jeugdelftal ging dus niet door.' 208 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 208