'Nadat ze me nog een keer wilden bekijken zei ik: bekijk het maar' Van zijn enige officiële wedstrijd in Ajax 1 kan Jan Quakernaat zich niets meer herinneren, maar waarom hij destijds zijn club verliet, staat hem nog helder voor de geest. 'Ik zou na een trip naar Zuid-Afrika mijn eerste contract krijgen. Ik kon vanwege mijn werk echter niet mee en kreeg vervolgens ook geen contract meer. Ik moest me nog bewijzen, vond men ineens. Meteen ben ik vertrokken.' Het is in de woning van het echtpaar Quakernaat even zoeken naar tastbare herinneringen aan de Ajax-periode. In de loop der jaren heeft de hoofdrolspeler veel foto's weeiijieven. Uiteindelijk komt er één foto uit zijn Ajax-tijd tevoorschijn, 8 uitgeknipt uit het clubblad. De herinneringiilfcitten vooral in het hoofd van de 65-jarige Amsterdammer. 'Op mijn elfde kwam ik in de jeugd van Ajax terecht. Vervolgens heb ik altijd in de hoogste elftallen gespeeld. Ik heb Jack Reynolds nog meegemaakt. De man was toen al een begrip. We kregen atletiektraining, looptraining, maar het meeste gebeurde met de bal. Ik heb mooie herinneringen aan de toernooien, die Ajax toen ook al EENPA<3SVLIE<3EN door Marcelle van Hoof veel speelde. Een hoogtepunt voor mij was de deelname aan het AROL-toernooi. Ik was zeventien jaar en dat maakte heel veel indruk. Als je daaraan mee mocht doen, dat was wat, want je speelde met spelers van het eerste. In de kleedkamer zei Gerard van Dijk tegen me: "Maak je geen zorgen, Jan. Als je de bal hebt, geef hem dan aan mij, want ik sta altijd vrij." Dat was ook vaak zo. Het tempo lag lager en Jan Quakernaat (middelste rij, links) in een schoolvoetbalelftal (april 1950). 'Als je bij Ajax speelde, werd je meteen in het hoogste schoolelftal opgesteld.' men liet elkaar meer vrij.' Uiteindelijk stroomde Quakernaat door naar de senioren. 'Ik heb veel in het tweede gespeeld. Mijn plek was links op het middenveld, hoewel ik van nature rechtsbenig was. Op mijn vijftiende kreeg ik echter een blessure aan mijn rechterknie. Om die knie na het herstel wat te ontzien, ben ik daarna ook met het andere been gaan schieten. In een korte periode leerde ik zo links trappen.' 'Destijds was het verschil tussen het eerste en de lagere seniorenelftallen niet zo groot. Een speler van het vijfde kon best in het eerste terechtkomen. En dat was heus geen incident. Maar als je uit de jeugd kwam, ging je niet meteen naar de selectie. Via het vierde kon je je omhoog voetballen. In de jeugd won je meestal alles, maar bij de senioren was de fysieke weerstand ineens een stuk groter. Daar moest je aan wennen.' 'Blijkbaar heb ik ook een keer in een officiële wedstrijd meegedaan. Ik weet in ieder geval zeker dat ik in enkele oefenwedstrijden van de partij was. Wat ik bijvoorbeeld nooit zal vergeten is een wedstrijd bij Fortuna Düsseldorf. Ik deed mee als vervanger van Piet van der Kuil, die voor herhaling in militaire dienst zat. De meesten hadden nog nooit onder kunstlicht gespeeld. Ik zeker niet. Er kwam op een gegeven moment een hoge bal voor het doel. Ik ging omhoog en keek recht in 204 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 204