onherkenbaar, apathisch en zonder passie. De aanvoerder van Oranje is het niet eens met die kritiek. De schuld ligt bij de spelers. 'Rijkaard wil gewoon bepaalde dingen uitproberen. En natuurlijk spelen we soms onder ons niveau in die oefenpotjes. In de wedstrijd tegen Schotland heeft Edgar Davids bijvoorbeeld geen enkele overtreding gemaakt. Dat zegt dan genoeg. Als het er echt op aankomt, dan staan we er wel.' -*» De Boer is zéér gecharmeerd van de trainerskwaliteiten van Rijkaard. Wat hem vooral aanspreekt bij de jonge bondscoach zijn diens ideeën over tactiek en de presentatie naar de spelersgroep toe. 'Het is allemaal doordacht door de bondscoach. Hij let op de kleinste details.' En die zijn volgens Frank de Boer bepalend voor het resultaat en de verdere vorderingen tijdens het toernooi. 'Een detail waar hij bijvoorbeeld continu op hamert is het feit dat de links en rechtsbuiten nooit op dezelfde lijn moeten staan. Als de rechtsbuiten naar voren komt, dan moet de linksbuiten zich automatisch laten zakken, en vice versa natuurlijk. Als die twee vleugelspitsen op dezelfde lijn zouden staan en je krijgt plotseling een bal door het midden, dan ben je kansloos. Een ander voorbeeld is de vraag of de keeper in een bepaalde situatie de bal moet wegstompen of niet. Of dat je bij een hoekschop moet uitlopen. Wanneer je als elftal onder druk staat, dan creëren die afspraken, hoe gek het ook klinkt, veel rust. Daarover heeft Rijkaard allemaal nagedacht. Details en vaste afspraken. Daar zal het bij ons om draaien.' Welke factoren zijn nog meer nodig om uiteindelijk Europees kampioen te worden? De Boer: 'Een flink portie geluk. Daarnaast is de stemming in het team heel belangrijk. Tijdens het WK in Frankrijk stonden alle neuzen in dezelfde richting en kwamen we als collectief tot goede prestaties. Het was alleen jammer dat we met strafschoppen van Brazilië verloren.' Kwestie Vlak voor de oefeninterland tegen Schotland smeulde er toch nog een intern geschil. De Oranje-fysiotherapeuten Rob Ouderland en Ricardo de Sanders konden zich er niet mee verenigen dat de medische 'We zullen heel attractief er goed voetbal laten zien. Er ik verwacht een fantastisch publiek, dat ons erdoorheer zal slepen' staf door Rijkaard werd uitgebreid met de fysiotherapeuten Leo Echteld en Charlie Heus. Ouderland en De Sanders hielden de eer aan zichzelf en stapten uit de medische staf van Oranje 'Er is geen kwestie,' pareert De Boer de vraag of de lucht intussen geklaard is. 'Jammer vind ik wel dat Rob Ouderland is opgestapt als fysiotherapeut. Ik heb nog contact met hem opgenomen en hem geprobeerd om te praten, maar het zat zo diep bij hem dat hij is vertrokken. Fysiotherapeuten als Rob, die al heel lang bij het Nederlands elftal zitten, zijn meer dan masseurs. Het zijn ook vertrouwenspersonen bij wie je je gevoelens of problemen kwijt kunt. Maar het allerbelangrijkste is dat het saamhorigheidsgevoel in het team intact blijft. Wanneer acht spelers in de selectie pleiten voor toevoeging van Echteld en Heus in de medische staf, dan vind ik het niet meer dan logisch dat ik me daarbij neerleg. Want het zelfvertrouwen van de spelers is doorslaggevend tijdens een toernooi als het EK. Nee, de media hebben er een kwestie van gemaakt.' Allerminst gelukkig is Frank de Boer met de tegenstanders uit poule D, Tsjechië, Frankrijk en Denemarken. 'Het wordt een heel zware kluif. En dat vereist ook dat we Foto: Paco Largo meer dan honderd procent ons best moeten doen. Tsjechië is een heel stugge ploeg. Ze hebben in Engeland al bewezen dat ze het de grote landen knap lastig kunnen maken. De kwaliteiten van de Fransen zijn voor iedereen duidelijk. Het is niet alleen voetballend een sterk team, maar vooral fysiek. In de spits hebben ze mensen als Dugarry en Anelka lopen en daarachter het blok Zidane, Djorkaeff, Deschamps en Petit. Een geweldig middenveld. Denemarken is een team dat van iedereen punten kan pakken. Toch koester ik hooggespannen verwachtingen voor het EK in eigen land. We zullen heel attractief en goed voetbal laten zien. En ik verwacht een fantastisch publiek, dat ons erdoorheen zal slepen en ons niet zal gaan uitfluiten wanneer het even tegen zit. En geloof me, het wordt een ongelofelijke zomer wanneer we de finale bereiken en die misschien ook wel winnen.' AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 188