A gepleegd van de hand. Dat zou een te gemakkelijk excuus zijn geweest. 'Een profvoetballer kan gemakkelijk twee wedstrijden per week spelen. Dan ben je alleen bezig om te herstellen van de wedstrijd en hoef je ook niet zoveel meer te trainen. Ik vind het heerlijk om op woensdag en zaterdag of zondag te spelen.' El proyectozoals Louis van Gaal zijn episode in Nou Camp plastisch uitdrukt, heeft het hele jaar al onder druk gestaan. Individuele fouten van de spelers, tactische blunders, het veel bekritiseerde rotatiesysteem, het zijn allemaal oorzaken die de ex-trainer van Ajax door de pers krijgt aangewreven. Heeft Frank de Boer een verklaring voor het meest instabiele jaar van Barcelona onder Van Gaal? 'Ik denk dat ons probleem is geweest dat we wanneer we niet in vorm zijn, niet teruggrijpen op ons houvast, het systeem. Er wordt te weinig als team gespeeld. En dat was onze kracht toen bij Ajax. Als het niet goed gaat, dan moet je andere oplossingen zien te vinden. Je hebt hier bij Barcelona te veel individualisten, die te vaak van positie willen verwisselen. Om de mooie actie te maken. Als iemand als Rivaldo niet op zijn positie staat, dan moeten andere spelers, zoals Cocu, te veel meters maken. En dat kost kracht. Phillip Cocu heeft echt veel werk verzet. Hij was linksbuiten, maar ook linksback. Hij moest het vuile werk van Rivaldo opknappen. Mare Overmars bleef altijd stijf aan de lijn en die kon het veld daardoor breed houden. Dat is afgelopen seizoen niet gebeurd. Dat is volgens mij zo'n beetje de hoofdoorzaak van de instabiliteit in de ploeg.' En dan komt het Nederlands elftal ter sprake. Natuurlijk. Zondag 11 juni trapt de V. •>4' AJAX MAGAZINE JUNI 2000 verdediger, nota bene in de Amsterdam ArenA, als captain van Oranje al de eerste wedstrijd af in de strijd om Europees goud. Veel tijd voor vakantie en herstel is er dus niet. De Boer ziet dat niet als een probleem, al wijst hij er wel op dat het wat gemakkelijker was geweest wanneer hij met Bar^a een goed seizoen had gedraaid. 'Als we met Nederland Europees kampioen worden, dan heb ik toch maar mooi een prijs gewonnen,' zegt hij bijna triomfantelijk. Wat betreft de captain van Oranje mag het Europees toernooi zo snel mogelijk beginnen. 'Alle jongens bij Barcelona hebben het erover. Bovendien is een grote prijs met het nationale elftal nog het enige wat ontbreekt aan mijn loopbaan. Elke clubspeler ter wereld wil wel een keer kampioen worden met zijn land. Ik ben er dus heel erg op gebrand om in Nederland die prijs in de wacht te slepen.' Het Europees kampioenschap in eigen land, voorspelt hij, zal een enorme happening worden. 'Dat typische Oranje-sfeertje is geweldig. Mensen die hun huizen helemaal behangen met oranje crêpepapier, het randgebeuren eromheen... Én we krijgen natuurlijk de kans om iets recht te zetten.' Want het stemt de topsporter pur sang nog steeds triest dat het Nederlands elftal op het WK in Frankrijk in de halve finale sneuvelde door strafschoppen. Frank de Boer was een van de spelers die vanaf de elfmeterstip faalden, waardoor Nederland voortijdig uitgeschakeld werd. 'Daar ben ik een lange tijd ziek R van geweest,' zegt hij twee jaar later. Zoals indertijd in Frankrijk ook het geval was, is het Nederlands elftal nog steeds, ondanks een povere oefencampagne, huizenhoog favoriet om het eindtoernooi te winnen. Europees goud lonkt dus. Volgens De Boer zeggen de magere resultaten tijdens de gespeelde oefenwedstrijden weinig. 'Kijk naar Frankrijk, dat heeft ook geen spetterende kwalificatie gespeeld, maar ze zijn nog wel wereldkampioen.' Frank Rijkaard Bondscoach Frank Rijkaard kreeg vooral in het begin van de oefencampagne veel kritiek te verduren. Het Nederlands elftal speelde onder de nieuwe roerganger 187

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 187