Barcelona-fans van De Boer hadden, was toch vooral gebaseerd op zijn indrukwekkende prestaties tijdens het afgelopen WK in Frankrijk. 'We werden hier inderdaad met veel tamtam binnengehaald en ze verwachten hier van een buitenlander dat hij iets meer brengt. Iedereen kent mij hier van die lange pass over zestig meter op Bergkamp. En nu verwachten ze niets anders. Ik heb natuurlijk een goede pass in mijn benen, maar dat levert niet altijd iets geweldigs op. Elke lange bal die ik geef, moet volgens de Catalanen uiteindelijk in een doelpunt resulteren. Dat is flauwekul en het is onrealistisch.' Het frustreert De Boer enorm dat de beschuldigende vinger altijd in zijn richting wijst wanneer er fouten in de verdediging worden gemaakt. 'Ook als ik niet in de buurt van de bal ben, proberen ze me de fout aan te rekenen. Gek word ik daarvan. Mensen zijn hier niet altijd reëel en dan is het lastig werken.' Laf 'Je kunt in de Spaanse competitie niet verzaken, want dat valt gelijk op. Je moet hier elke wedstrijd top zijn. Als je ziet hoeveel tegentreffers we dit seizoen hebben geïncasseerd, schandalig. Veel ploegen spelen laf. Verdedigen is het gemakkelijkste. Hier hebben ze zoiets van: we spelen met zijn allen achter de bal en dan maar hopen op die drie, vier bevliegingen van de twee spitsen die voorin staan. Als je dan even een seconde niet alert bent, dan is het hangen, doelpunt.' Gemakzucht is volgens De Boer de reden van zijn dramatische vormverlies. 'Toen ik hier net speelde ging het me allemaal te gemakkelijk af. Ik speelde het eerste seizoen alle wedstrijden. 23 loodzware wedstrijden in een nieuwe competitie. Aan het eind van het seizoen stonden we op de Pla^a Sant Jaume met de landstitel. Het tweede seizoen begon ik veel te slap. Ik vond het allemaal wel mooi. Knap appartementje, altijd goed weer, lekker eten. Zonder dat ik er erg in had, sloop er gemakzucht in mijn spel. Je wilt alles geven, maar toch doe je niet alles accuraat genoeg. Ik zal altijd alles geven op de training en in de wedstrijden, maar dat stukje magie dat ik bij Ajax had, was verdwenen. Dat onoverwinnelijke was weggevloeid.' Natuurlijk was het Louis van Gaal ook opgevallen dat bij De Boer de scherpte en de bezieling ontbraken. Hij spaarde zijn protégé niet langer en zette hem tegen Rayo Vallecano, Real Sociedad en Celta zonder pardon naast zich op de bank. Bij de uitwedstrijd tegen Zaragoza hoefde de verdediger zelfs niet meer me te reizen met de selectie. Dat was volgens De Boer het breekpunt. 'Daarna heb ik een paar stapjes meer gezet. Ik had zoiets van: dit gaat me nu te ver. Bij Ajax was de selectie een stuk kleiner. Daar kon je zelfs wanneer je op zeventig, tachtig procent van je kunnen draaide, nog meespelen. Omdat ik toch wist dat ik beter en onvervangbaar zou zijn voor het elftal. Hier is dat anders. Bijna niemand doet hier voor een ander onder. Toen ik er echt naast kwam te staan, heb ik besloten om me terug te vechten in het elftal. Misschien heeft Van Gaal me wel opzettelijk uit de selectie gezet om me te prikkelen. In die tijd ben ik inderdaad weer snel in het elftal teruggekomen. Misschien is een sportieve dip ook wel onvermijdelijk na zoveel jaar topvoetbal. Ik heb bij Ajax en Oranje altijd alle wedstrijden meegedaan. Dat is waarschijnlijk de tol geweest, die ik ervoor heb betaald. Het was op.' Frank de Boer wijst de suggestie dat er tegenwoordig roofbouw op spelers wordt Foto: Louis van de Vuurst 'Knap appartementje, altijd goed weer, lekker eten. Zonder dat ik er erg in had, 2? m sloop er gemakzucht AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 185