'Bij Ajax word je messcherp beoordeeld, je moet meteen optimaal presteren, desnoods al op je zeventiende. Weinig Belgische voetballers brengen dat op, al zijn we een inhaalbeweging aan het maken/ De komst van de bewonderde Johan Cruijff pakte voor Meeuws slecht uit: zijn positie als libero werd opgeheven. ooit meemaakte. Voor elk detail had hij aandacht, hij anticipeerde, deed nog mee in kleine partijtjes waar je veel van opstak. Door zijn carrière won hij uiteraard aan respect. En praten dat hij kon. Hij kon eindeloos doorgaan, dertig zinnen lang als het moest, tot hij er zeker van was dat je precies begreep wat hij bedoelde.' Nochtans had Meeuws reden om ontevreden te zijn, want Cruijff schafte zijn functie gewoon af. 'Het bekende verhaal over de positie van nummer vier, de inschuivende verdediger. Het begon bij keeper Stanley Menzo, die Hans Galjé uit het doel verdrong, omdat hij sterker was voor de lijn en beter kon meevoetballen. Cruijff was heel consequent in zulke zaken. Aanvankelijk ging Stanley stevig in de fout. We kregen een 4-0 nederlaag te slikken, maar iedereen was er inmiddels van overtuigd dat Johan het bij het rechte eind had. Omdat Stanley zo ver van zijn doel speelde, nam hij mijn functie als centrale verdediger voor een deel over. Ik kreeg te horen dat ik overbodig was in dit systeem. De weinige keren dat ik nog meespeelde, kreeg ik wel telkens de aanvoerderband aangereikt. Dan voel je dat er toch nog respect voor je is.' Rode Duivels In de aanloop naar het WK 1990 in Italië werd Meeuws bondscoach van de Rode Duivels. Een korte periode, want net voor de wereldbekerstrijd begon, werd hij ontslagen. Een conflict met Enzo Scifo was er debet aan. 'Ik was toen te jong, dacht te rechtlijnig en wou mijn ideeën te cru realiseren. Ik wilde ons offensief talent benutten. Het Belgische voetbal had zich tot dan voornamelijk geconcentreeerd op het voorkomen van doepunten, maar op een gegeven moment is het over met zo'n visie. Ik ging van de gedachte uit om vooruit te spelen, maar ervoer hoe moeilijk het is om als jonge trainer je plannen door te drukken. Voornamelijk oudere journalisten keerden zich tegen mij, omdat ze mij nog als speler zagen.' Momenteel traint hij SK Lierse. 'Een technisch goed gevormd geheel, met een verzorgde opbouw van achteruit. Als het goed draait, is het een zeer attractieve ploeg. Het team past zich nooit aan de tegenstander aan.' Een on-Belgische benadering? 'We hebben zelfs een overvloed aan technische spelers,' beweert hij. 'Maar inzake fysiek vermogen schieten we tekort. Daarin moet naar volgend seizoen toe een correctie aangebracht worden.' Bij Lierse ontmoette hij na jaren weer Stanley Menzo. 'Aan zulke speles heb je wat, omdat je ervaart dat Stanley die scherpte, zo eigen aan Ajax, dagelijks overbrengt op de spelersgroep.' De voetbalzomer wordt gekleurd door het EK-toernooi. Walter Meeuws heeft hoge verwachtingen voor Euro 2000. 'België speelt hopelijk een goed toernooi. En Nederland is voor mij de grote favoriet, op voorwaarde dat Oranje goed start. Spanje zal de zwaarste tegenstander worden voor de eindzege, omdat de competitie er sterk is. Het is geen toeval, dat we een Spaanse finale in de Champions League gekregen hebben.' 180 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 180