desnoods al op je zeventiende. Je hoorde positieve lef te betonen. Weinig voetballers in België zouden dat kunnen opbrengen, al moet ik zeker aanstippen dat we een inhaalbeweging aan het maken zijn.' De Mos Meeuws herbegon na de winterstop, begin 1985 en haalde de landstitel met Ajax. Tijdens de laaste weken van dat kampioenschap werd De Mos nog ontslagen. 'Een apart verhaal,' weet Meeuws nog. 'We verloren in Haarlem. De Mos stelde een rij problemen vast en stond erop dat de spelers onderling daarover spraken. "Gaan jullie maar naar de perskamer," gebood hij en hij las intussen zijn krant verder. Tijdens die bijeenkomst zei Marco meteen dat De Mos de ploeg niets meer kon bijleren. "Ik stel voor dat we aan het bestuur vragen dat ze Johan trainer maken," voegde hij eraan toe en daar kon haast iedereen zich in vnden. We zaten met 21, zeventien stemden tegen hem, geen enkele pro-stem en vier onthoudingen, waarvan ik er zelf één was, omdat ik nog maar pas bij de groep zat. Voorzitter Harmsen werd gebeld en De Mos was ontslagen vooraleer hij dat goed en wel in de gaten had. Later kwam ik hem weer tegen, bij KV Mechelen. Hij refereerde bij zijn aankomst meteen naar die periode. We hebben dat uitgepraat.' Bij de aanvang van het volgende seizoen stond inderdaad Johan Cruijff voor de spelersgroep. 'De beste,' stelt Meeuws meteen. Nochtans had hij eerder al onder enkele merkwaardige trainers gewerkt. Ernst Happel bijvoorbeeld. 'Happel werd bij Club Brugge afgschilderd als een boeman. Hij heeft er het professionalisme ingebracht. Hij bezat een natuurlijke uitstraling. Het oog van de meester maakte de groep sterk. Een tactische bespreking stelde bij hem helemaal niets voor, maar je kreeg wel steeds het gevoel dat hij met de opstelling goed zat. 'Raymond Goethals daarentegen was een meester-tacticus, die er onvoorstelbaar sterk in was om de ploeg in functie van de tegenstander te laten spelen. Een training was bij hem overbodig, hij werkte puur op instinct en interesseerde zich enkel voor wedstrijden met inzet. Hij zocht spelers die zijn richtlijnen konden uitvoeren en had bijgevolg enkel oog voor ervaren voetballers. Hij had een flamboyante manier van werken en bracht de sfeer in de groep door de namen van tegenstanders consequent foutief uit te spreken. Van Batsen, Gulliek, je houdt het niet voor mogelijk. 'Met Guy Thys leerde ik een echte vaderfiguur kennen. Hij gaf veel vrijheid en kon als bondscoach spelers die elkaar als tegenstanders bekampten, laten samenwerken. Ik vond hem een beminnelijk man, die veel verantwoordelijkheid bij de spelers legde.' Cruijff Maar zo gauw hij Johan Cruijff leerde kennen, stonden alle anderen in de schaduw. 'Hij was de beste coach die ik 'Alles bij Ajax rook naar topvoetbal, je was continu bezig met je functioneren

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 179