Standard-ploeg. Eric Gerets, Jos Daerden, Michel Preud'homme, tot Simon Tahamata toe, kregen een maandenlange schorsing. Goethals, de kwade genius van het verhaal, werd doodleuk trainer bij Guimaraes in Portugal en spelmaker Arie Haan vertrok snel naar Hong Kong en ontsprong handig de dans. Een zwarte bladzijde uit het voetbalplakboek van eenieder, maar in het leven moet je kunnen herbeginnen. Toen ze eenmaal hun straf hadden uitgezeten, liep de competitie weer verder voor deze ervaren profs. De meesten trokken naar het buitenland. Tahamata kwam in de Kuip bij Feyenoord terecht, Gerets belandde, via MW, voor een lange succesperiode bij PSV, Jos Daerden speelde voor Roda JC en Walter Meeuws tekende verrassend een contract voor Ajax, waar hij het eerste halfjaar niet spelen mocht. Ervaring 'Aad de Mos trainde toen de selectie en hij had me opgemerkt tijdens mijn laatste interland tegen West-Duitsland,' vertelt hij. 'Het was een stevige partij, waarin ik als libero aantrad. De Mos was op zoek naar ervaring voor zijn defensie en kwam De kenner en liefhebber becommentarieert Ajax voor de Belgische televisie. Foto: Louis van de Vuurst bij mij terecht. Hij kreeg me over de streep en haalde ook nog Ronald Spelbos binnen.' De eerste maanden moest Meeuws aan de kant blijven, maar de Mos had een duidelijke rol voor hem uitgetekend. 'Er werd me gevraagd me dominant op te stellen, om ervaring door te geven. Ik had al heel wat meegemaakt in mijn loopbaan en het talent, dat toen bij Ajax ruim aanwezig was, moest nog wat vakkenis opdoen. De jongens stonden er echt open voor, het klikte meteen.' Hij glimt, jaren na datum, nog van trots, dat hij deel uitmaakte van een unieke spelersgroep. 'Hans Galjé in doel, verder Gerald Vanenurg, Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Johnny van 't Schip, Johnny Bosman, Marco van Basten, Robbie De Wit, later kwamen Aron Winter en Rob Witschge over uit het tweede elftal. De meer ervaren jongens waren Dick Schoenaker, Peter Boeve en de Oostenrijker Felix Gasselich.' Bij de naam Marco van Basten wordt hij zowaar nostalgisch. 'Nooit eerder had ik zo'n getalenteerde voetballer meegemaakt. Marco was toen amper negentien, maar etaleerde pure klasse. De sierlijkheid en de elegantie die hij bezat, terwijl hij toch vrij lang was, vond ik verbazend. Wat die op één meter kon, had ik nooit eerder beleefd. Op klein afgebakende veldjes vond ik hem crimineel goed.' Meeuws koos niet voor de gemakkelijkste oplossing want hij bleef al die tijd in België wonen, in Gierle, dicht bij de grens in de buurt van Tilburg. 'Het was een gezinsoptie. Mijn kinderen groeiden op en we kozen ervoor om in België te blijven. Wat voor mij nooit een probleem was, want ik zat graag in de wagen, met de radio aan. Ongeveer honderdvijffig kilometer woonde ik van de Meer, maar ach, daar zeurde ik niet om. Het had wat hoor, wanneer je van de Middenlaan het stadion binnenreed. Dat letterwoord 'Ajax' op de achterzijde van de tribune, de koffie in het spelershome, alles rook er naar topvoetbal, je was daar continu bezig met je functioneren. Je moest op scherp staan, elke dag opnieuw. En dan zit je plots in die kleedkamer, waar je voelt dat iedereen dagelijks aan het maximum van zijn capaciteiten moet presteren. En zelf sta je buitenspel, in afwachting tot je aan de beurt bent.' Het was een periode van aanpassen en goed uit de ogen kijken. 'Tijdens mijn schorsing werden we in de Europa Cup eruit gespeeld door Bohemians Praag, voornamelijk door een manifest gebrek aan ervaring.' De jeugd, het is altijd een goudklomp geweest bij Ajax. 'De aanpak op het mentale vlak was een openbaring voor me. Wanneer je talent in huis hebt, maar je stelt je bescheiden op, dan val je af. Je moest je manifesteren en bestand zijn tegen druk. Bovendien moest je de positiespelletjes goed in je hoofd hebben zitten. Ik had een voet binnen bij een topclub, daar was ik me méér dan bewust van. Je leert je lichaam beschouwen als een werkinstrument, waar je van 's morgens tot 's avonds mee begaan bent.' Een vergelijking met België dringt zich op. Als trainer van Lierse, de club met de meest getalenteerde jonge spelersgroep, zal hij wel raakvlakken zoeken met zijn Ajax- tijd. 'In België wordt het op een andere manier aangepakt. Bij ons ontbolster je in een vertrouwde omgeving. Je komt in de A-kern terecht en als trainer laat je die jochies op hun sterke punten spelen om ze aan vertrouwen te doen winnen. Dat proces verloopt geleidelijk aan, terwijl bij Ajax de beoordeling steeds messcherp was. Je moest meteen optimaal presteren, AJAX MAGAZINE JUNI 2000 177

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 177