EK 1996, ENflELANP KATERN Deelnemende Ajacieden: Danny Blind, Ronald de Boer, Winston Bogarde, Edgar Davids, Peter Hoekstra, Patrick Kluivert, Michael Reiziger, Edwin van der Sar Met een wereldcup en een gewonnen en verloren Europa-Cup-1-finale op het ververste cv was Ajax inmiddels de top van Europa. Dat bleek niet meteen in het Nederlands elftal. Twee weken na de Europa-Cupwinst op AC Milan, verloren de Ajacieden Van der Sar (debuterend), Blind, Seedorf, Davids, Ronald de Boer, Kluivert en Overmars met Oranje de WK- kwalificatiewedstrijd bij Wit-Rusland, de nummer 113 op de wereldranglijst, met 1-0. Blind kondigde na afloop aan direct met interlandvoetbal te stoppen. Hulp kwam uit onverwachte hoek, toen het bericht doorkwam dat concurrent Tsjechië bij Luxemburg had verloren. Uiteindelijk sleepte Oranje er nog een beslissingswedstrijd tegen Ierland uit, op 13 december in Liverpool. Het vrijwel complete Ajax-team stond in de basis. Alleen de geschorste Frank de Boer en de Fin Jari Litmanen ontbraken. De voormalige Ajacieden Dennis Bergkamp en Glenn Helder (jeugd) completeerden de Ajax-Oranje-ombinatie. In een schitterende demonstratie scoorde Kluivert twee keer. Met zoveel inbreng meende Ajax inmiddels AJAX MAGAZINE JUNI 2000 Een buitengewoon ongelukkig optreden kende het Nederlands elftal op het EK '96 tegen gastland Engeland. Nederland verloor met 4-1. De kwartfinale tegen Frankrijk werd na een 0-0 gelijkspel verloren door penalty's. Voor Danny Blind was die wedstrijd zijn laatste als international. wat te eisen te hebben: in februari 1995 weigerden de internationals op te draven voor een vriendschappelijk potje tegen Portugal. De Ajacieden waren al eerder gepikeerd over het inlassen van een interland tegen Frankrijk door de KNVB, louter om aan een tv-contract te voldoen. Ook ergerden zij zich over de wijze waarop de voetbalbond met de planning voor de competitie- en bekerwedstrijden van Ajax 1 en Ajax 2 omsprong. Bovendien werd Patrick Kluivert geselecteerd voor het (later uitgestelde) WK voor junioren in Nigeria. De Ajacieden vonden de competitie belangrijker dan een nietszeggende interland tegen Portugal. Ook waren ze als hofleverancier van mening dat de liefde wel van twee kanten moest komen. De weigering was een actie van de spelersgroep, zonder overleg met technische staf of bestuur van Ajax. Veranderde verhoudingen in de voetbalwereld aan het eind van de twintigste eeuw. Commerciële verwikkelingen binnen Ajax werkten tijdens het toernooi door in het Nederlands elftal. Twee chipsfabrikanten wilden de beeltenissen van de vedetten gebruiken. De spelers konden het via hun onvermijdelijke managers niet eens worden over een collectieve verbintenis, met als gevolg spanning in de groep. In de pers verscheen de term 'De Kabel', waarmee de zich zogenaamd afzonderende Surinaamse (ex-)Ajax-spelers bedoeld werden. Na een 0-0 tegen Schotland en een 2-0 overwinning op Zwitserland barstte de bom toen Edgar Davids, uit de basis gelaten tegen de Zwitsers, in een buitenlands interview Peter Hoekstra, hier in actie tegen Zwitserland op het EK '96 in Engeland, was de laatste van de 96 Ajacieden die voor het Nederlands elftal geselecteerd werden. Foto: Louis van de Vuurst bondscoach Guus Hiddink beledigde, die volgens Davids zich te veel door spelers als Ronald de Boer en aanvoerder Danny Blind (eindelijk speelde hij op een groot toernooi!) zou laten beïnvloeden. Davids werd binnen vierentwintig uur naar huis gestuurd, Nederland kreeg een afstraffing tegen Engeland (1-4) en verliet het toernooi na een verloren strafschoppenserie tegen Frankrijk. Clarence Seedorf, tegen de Zwitsers tot zijn grote ergernis gewisseld, miste de beslissende strafschop. De Europese faam van Ajax kon niet in het Nederlands elftal worden doorgetrokken. Tegen Zwitserland en Engeland speelde Peter Hoekstra mee. De linksbuiten was de 96ste Ajacied die voor Oranje speelde. Op de 97ste is het al vier jaar wachten. En misschien nog wel langer.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 171