WK 1994, IASA KATERN Deelnemende Ajacieden: Frank de Boer, Ronald de Boer, Mare Overmars, Frank Rijkaard, Peter van Vossen INE JUNI 2000 Ajax was onder Louis van Gaal bezig aan een internationale opmars. Frank Rijkaard was in 1993 teruggekeerd bij zijn club, waarover hij in 1987 verklaard had er nooit meer voor te zullen spelen. Rijkaard was in 1991 ook al teruggekomen op zijn besluit om geen interlands meer te spelen, zodat de cirkel weer helemaal rond was: terug bij Ajax, terug in Oranje. Ajax-doelman Stanley Menzo, jarenlang de gedoodverfde opvolger van Van Breukelen in Oranje, verging het minder goed. Na het EK 1992 zou hij de nieuwe keeper in Oranje worden, maar de pret duurde slechts drie duels. Grove blunders in de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Polen op 14 oktober 1992 (2-2) deden hem de das om. Nooit meer Oranje, en enkele maanden later haalde Louis van Gaal de overgeconcentreerde perfectionist ook bij Ajax onder de lat vandaan. Menzo's opvolger Edwin van der Sar ging in 1994 al mee naar Amerika, als reserve achter Ed de Goey. Van der Sar was vanaf juni 1995 vaste doelman van Oranje. Ronald de Boer begon in Amerika in de eerste wedstrijd tegen Saoedi-Arabië (2-1) als spits, met Bergkamp achter zich. In de rust van het daaropvolgende duel tegen België (0-1) haalde bondscoach Dick Advocaat de Ajacied naar de kant. De Boer in de spits was geen succes. Maar tijdens de trainingen met Oranje bleek dat De Boer zich beter manifesteerde op het middenveld. Het bleek een gouden ontdekking: De Boer keerde in de laatste wedstrijd van Oranje tegen Brazilië (2-3) als invaller op het middenveld terug. Foto: Louis van de Vuurst Brazilië - Nederland (3-2) op het WK '94 was de laatste van de 73 interlands die de huidige bondscoach Frank Rijkaard speelde. Foto: Louis van de Vuurst de winnende treffer en Mare Overmars en in mindere mate Peter van Vossen bleken volwaardige internationals. Het tweetal had overigens al in april 1993 in de kwalificatiewedstrijd bij Engeland indruk gemaakt: Overmars met zijn razendsnelle rush langs Des Walker, die een penalty opleverde, benut door de koele Van Vossen (2-2). Alleen Frank de Boer kon niet aarden in de hitte van Amerika. Na de wel gewonnen achtste finale tegen Ierland zette Advocaat hem in de volgende wedstrijd tegen Brazilië op de bank. Twee steunpilaren namen na het WK afscheid als international: Frank Rijkaard (73 interlands) en Jan Wouters. Wouters' laatste, 70ste, interland was die tegen Brazilië. Het plan: de trage Wouters in de dekking op de snelle, wendbare Bebeto. Wouters: 'Een minder geslaagd einde.' In Amerika stond Ronald de Boer in de wedstrijd tegen Brazilië tegenover de latere Ajacied Marcio Santos. Eenmaal in Nederland ging hij bij Ajax ook in die linie spelen. En met succes. Het WK in Amerika was voor Oranje een redelijk teleurstellende ervaring, al was Advocaat na afloop trots op de 'zevende plaats' (alsof een dergelijke notering überhaupt bestaat). En wat de Ajacieden betreft: Bryan Roy scoorde tegen Marokko

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 169