WK 1990, ITALIË EK 1992, ZWEDEN KATERN Deelnemende Ajacieden: John van 't Schip, Richard Witschge, Aron Winter, Jan Wouters Er zijn weinig werelden te bedenken waar men hardleerser is dan in schnabbelend, zingend Nederland. Want, ja hoor: in 1990 voor het wereldkampioenschap in Italië kwamen de Nostradamussen weer te voorschijn. Uiteraard gingen we volgens de Heeren van Oranje wéér naar Rome. U kent het resultaat. Een verscheurd Nederlands elftal speelde in Italië één goede wedstrijd. Met de Ajacieden Richard Witschge, Aron Winter en John van 't Schip als uitblinkers verloor het op 24 juni in Milaan wel van West- Duitsland (2-1, tevens spuug-incident Rijkaard-Voller) en konden we weer vroegtijdig vanuit Italië naar huis. Waarom ging het in Italië mis? Nadat Van Basten en consorten na de kwalificatiewedstrijden de niet bijster populaire bondscoach Thijs Libregts hadden weten af te serveren, moest er een opvolger komen. Het werd Ajax-trainer Leo Beenhakker en niet de door de belangrijkste spelers (en alle Ajacieden) gewenste Johan CruijfF. Rinus Michels, belast met de portefeuille technische zaken, negeerde de wens van de meerderheid. Beenhakker houdt het, als hij het over de redenen van het falen heeft, nog altijd wazig met '75 procent, die nooit boven water zal komen'. In ieder geval werd enige maanden geleden nog door bondscoach Frank Rijkaard in het conflict met de voormalige bondsarts Frits Kessel de gebrekkige voorbereiding van 1990 aangehaald. Jan Wouters beaamt dit: 'In 1988 was alles nieuw voor ons. Je laat alles op je afkomen. Later nam je alles niet meer voor zoete koek aan. De spelers waren mondiger. De voorbereiding voor het WK 1990 was dramatisch. We zaten ergens opgesloten in een oud kasteel bij Zagreb. Er was geen ontspanning, niets. Onder Michels gingen we fietsen, golfen en andere leuke dingen doen. Nu slopen er onderlinge irritaties in de ploeg. Als we als voorbereiding voor het EK 1988 zo'n trainingskamp hadden gehad, was het waarschijnlijk niet fout gegaan. Nu wel.' De in Italië aanwezige Ajacieden Blind, Menzo en Roy, kwamen niet in actie. Deelnemende Ajacieden: Dennis Bergkamp, Frank de Boer, Wim Jonk, Bryan Roy, John van 't Schip, Aron Winter Een hoogtepunt van het EK '92 in Zweden was voor Nederland de 3-1 overwinning op Duitsland. Bryan Roy was erbij. 'Bakhuys-kopbal' voor de 0-2 zorgde, Blinds enige interlanddoelpunt. Blind ging ervan uit ook tijdens het eindtoernooi in Zweden basisspeler te zijn, mede omdat PSV'er Berry van Aerle geblesseerd was. De verbijstering bij Blind was groot toen bondscoach Michels hem meedeelde voor de Ajacied alleen een rol als stand-in voor libero Ronald Koeman te zien. Opnieuw kwam Blind geen minuut in actie op een groot toernooi, een tragedie die zich op het WK 1994 in Amerika zou herhalen. Dennis Bergkamp van UEFA-cupwinnaar Ajax was de Nederlandse openbaring op het toernooi. Hij scoorde de winnende treffer in het openingsduel tegen Schotland en maakte de bevrijdende 3-1 in de prachtige wedstrijd tegen West-Duitsland. Samen met de ook excellerende Van Basten leek Bergkamp Oranje de weg naar prolongatie van de titel te wijzen. Denemarken, op het AJAX MAT.AZINE JIJNI 2 000 Foto: Louis van de Vuurst allerlaatste moment opgeroepen vanwege een schorsing van het in oorlog zijnde Joegoslavië, sneed Holland in de halve finale verrassend de pas af. Dennis Bergkamp scoorde zowel in de reguliere wedstrijd (uitslag 2-2) als in de uiteindelijk noodzakelijke strafschoppenserie, maar Van Basten faalde als enige van elf meter. Geen finale tegen Duitsland dus, maar terug naar huis. Er had meer ingezeten, zag vanaf de zijkant de net als Blind ook niet spelende Ajacied Stanley Menzo. Na het WK besloot Frank Rijkaard om te bedanken voor Oranje. Nieuwe Ajax- talenten hadden zich inmiddels aangediend: Dennis Bergkamp en Frank de Boer. Aron Winter en Danny Blind hadden zich volwaardige internationals getoond. Rechtsachter Blind speelde alle kwalificatiewedstrijden. De bekroning voor zijn goede spel kwam in de laatste wedstrijd bij Griekenland, waar hij met een Foto: Louis van de Vuurst In zijn veertiende interland, op 12 juni 1992 tegen Schotland, scoorde Dennis Bergkamp het enige doelpunt van de wedstrijd.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 168