EK198Ö, ITALIË INTERMEZZO II, 1980-1982 KATERN Deelnemende Ajacied: Piet Schrijvers En daar klonk het weer: het lied 'We gaan naar Rome', in een nieuw opgenomen versie van Bob Scholte. Ook Ajacied Simon Tahamata had het lied op plaat gezet, met een aantal curieuze, ietwat agressieve tekstaanpassingen ('We gaan naar Rome en schieten daar het doel in twee', 'Een dreun van onze spits en ook het cuppie heeft een deuk'). Geheel terecht zong de Ajacied dan ook: 'Een elftal als het onze is enig in zijn soort'. Het lied sloeg ook nu weer helemaal nergens op. Ten eerste ging Simon Tahamata al helemaal niet naar Rome, want bondscoach Jan Zwartkruis had hem niet opgenomen in de EK-selectie. Het was in tweeërlei opzicht een vervelende zomer voor de aanvaller, want hij moest om nooit openlijk uitgesproken redenen weg bij Ajax, dat hem verkocht aan Standard Luik. Tahamata speelde in totaal slechts 22 interlands. Mede debet hieraan was de latere bondscoach Kees Rijvers, die ineens weinig trek meer had in het opstellen van spelers die in het buitenland actief waren (kom daar heden ten dage eens om!). Het Rome lied was bovendien een pijnlijke misser omdat een teleurstellend Nederlands elftal opnieuw de finale miste. De periode rond 1980 was voor Ajax de tijd van Wim Meutstege, Karei Bonsink, Kees Zwamborn en Piet Wijnberg, dus het was begrijpelijk dat het Ajax-gehalte in Italië laag was (Piet Schrijvers). Tscheu-la Ling had wel de kwaliteiten, maar hij miste het toernooi vanwege een schorsing, opgelopen na een rode kaart in de beslissende EK- kwalifïcatiewedstrijd tegen de DDR (2-3). Voor aanvang van het toernooi was er geruzie over de voetbalschoenen geweest. De Ajacieden Ling, Krol, Tahamata en Schoenaker droegen Puma-schoenen en voelden niets voor een collectieve Adidas- overeenkomst. Uiteindelijk vielen drie van deze vier spelers af voor het EK (en speelde Krol op Puma). Het toernooi werd een grote teleurstelling, met een benauwde zege op Griekenland (1-0), een kansloze nederlaag tegen West- Duitsland, al viel de uitslag (3-2) nog mee, en een 1-1 tegen Tsjechoslowakije. We gingen niet naar Rome, we gingen weer naar huis. Deelname aan toernooien: geen Tussen 1980 en 1988 miste het Nederlands elftal de drie grote toernooien. Dramatisch waren de momenten van uitschakeling: het misverstand tussen Krol en doelman Hans van Breukelen bij de vrije trap van Frankrijks Michel Platini in 1981, de ongeloofwaardige 12-1 in 1983 van Spanje tegen Malta en de late kopbal in de Kuip van de Belg Georges Grün in 1985. Heroïsche wedstrijden bij onder andere Ierland (2-3, Marco van Basten) en Hongarije (0-1, Rob de Wit) hadden wel aangetoond dat er een sterke generatie zat aan te komen. Met In de voorbereiding op het eindtoernooi van het EK '88 speelde het Nederlands elftal op 28 mei 1988 een benefietwedstrijd voor Rob de Wit tegen Ajax. De Ajacied werd in de zomer van 1986 getroffen door een hersenbloeding en moest zich in het najaar van 1987 laten afkeuren. De Wit kwam tot een totaal van acht interlands. talenten als Gerald Vanenburg, John van 't Schip, Marco van Basten, John Bosman, Frank Rijkaard was Ajax weer dé hofleverancier. Ook Jan Wouters, die in 1986 naar Ajax kwam, werd een vaste international. Hij geeft aan waarom het Michel Platini en Ruud Krol wisselen vaantjes uit voorafgaand aan de WK-kwalificatiewedstrijd Frankrijk - Nederland (2-0) op 18 november 1981. steeds net niet lukte in deze periode: 'Een bondscoach als Kees Rijvers was sterk gericht op mooi, sportief voetbal. Hij heeft me na mijn debuut in 1982 zelfs een paar jaar niet opgeroepen, omdat hij me te onbeheerst vond. Maar dan geef je meteen het grote manco van Oranje in die tijd aan. Het moest netjes zijn, maar internationaal gelden andere wetten. Daar was het Nederlands elftal niet tegen opgewassen.' AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 165