EK 1976, JOEQOSMVIE WK 1972, ARGENTINIË KATERN Deelnemende Ajacieden: Ruud Geels, Ruud Krol, Piet Schrijvers, Wim Suurbier Niet de Ajacieden van die tijd, maar voormalige Ajacieden droegen ertoe bij dat het EK 1976 een fiasco werd. Bondscoach George Knobel, in 1974 ontslagen bij Ajax, diende vlak voor het eerste duel tegen Tsjechoslowakije zijn ontslag in, voor na het EK. Het nieuws zou geheim moeten blijven, maar lekte toch daags voor de wedstrijd uit en veroorzaakte grote onrust. De Barcelona-spelers Johan Cr uij ff en Johan Neeskens, subliem op dreef in de kwalificatiewedstijden tegen België, hadden met goedkeuring van de Ajacieden in de selectie, een machtsstrijd met de PSV'ers Willy van der Kuijlen en Jan van Beveren gewonnen. Gevolg: de Brabanders bedankten voor Oranje, waardoor Ajax- doelman Piet Schrijvers opschoof naar een basisplaats in Oranje. In vergelijking met het team van 1974 ontbrak Arie Haan (inmiddels spelend voor Anderlecht). Ook Johnny Rep (Valencia) was geen Ajacied meer. Aan het EK in Joegoslavië deden slechts vier landen mee. De winnaars van de eerste wedstrijd speelden de finale. Met Schrijvers, Suurbier en Krol in de basis speelde Nederland een onthutsende wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. De schoppartij eindigde na verlenging in een 3-1 nederlaag, met rode kaarten voor Wim van Hanegem en Neeskens, en een gele voor Cruijff, waardoor zij voor de tweede wedstrijd geschorst waren. Ajacied Ruud Geels, tegen Tsjechoslowakije al ingevallen, stond daarop in de overbodige troostfinale tegen Joegoslavië in de basis. Hij scoorde twee maal, onder andere de winnende treffer in de verlenging (3-2). Deelnemende Ajacieden: Ruud Krol, Piet Schrijvers, Dick Schoenaker Twee jaar later was het Ajax-gehalte in Oranje nog verder gezakt. Ondanks protesten om niet in een militaire dictatuur te gaan voetballen, was Oranje toch naar het Argentinië van president Jorge Videla afgereisd. Ajacied Ruud Geels had wél bedankt, maar om 'privé-redenen': hij vond vijf weken weg van huis te lang (of was hij bang reserve te worden?). In de eerste wedstrijd tegen Iran (3-0) stond slechts één Ajacied in de basis: Ruud Krol, na het afscheid van Cruijff in Oranje de nieuwe aanvoerder. De Ajacied had weinig begrip gehad voor de actievoerders. Hij vroeg zich in een gesprek met een van hen, cabaretier Freek de Jonge, af waarom niemand geprotesteerd had tegen de deelname van het Nederlands hockeyteam aan het WK in hetzelfde Argentinië, enkele maanden eerder. De Jonge, zich realiserende dat de boycot-actie niet zou slagen, sprak hierop de hoop uit dat de spelers in ieder geval niet met oogkleppen op rond zouden lopen in Argentinië. Oranje strompelde door de eerste ronde, waarna interim-bondscoach Ernst Happel in de tweede ronde doelman Jan Jongbloed verving door Ajacied Piet Schrijvers. Tegen Oostenrijk (5-1, met het debuut van Ajacied Schoenaker) ging dat zeer goed. Twee wedstrijden later was het voor Schrijvers weer over. In de beslissende wedstrijd voor een finaleplaats tegen Italië schoot PSV'er Ernie Brandts in eigen doel en blesseerde daarbij en passant Schrijvers, die zijn plaats daardoor weer moest afstaan aan Jongbloed. Ruud Krol was op 25 juni in de finale tegen Argentinië (1-3) weer de enige Ajacied op het veld. De stijlvolle libero was tot 1983 dé leider van Oranje. Nog steeds is hij met 83 interlands recordinternational, al zat dat aantal tijdens het aanstaande EK wel sneuvelen (Aron Winter, Frank de Boer). Krol, bijna veertig keer aanvoerder, nam op een vervelende manier (geen) afscheid van Oranje. De KNVB wilde hem op 27 april 1983 gepast uitzwaaien in Utrecht, in een wedstrijd tegen Zweden. Krol vond zowel tegenstander als plaats onder zijn niveau en bedankte voor zijn 84ste interland. Beeld uit de WK-finale van 1978 met de oud- Ajacieden Neeskens (toen spelend voor Barcelona) en Haan (Anderlecht). De enige Ajacied in het veld was Ruud Krol, die tegen Argentinië zijn 59ste interland speelde. Foto: Jan Sterk AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 163